Hırvat Belediye Başkanı, Bosna sınırında göçmenlere karşı milis güç oluşturacaklarını açıkladı

Hırvatistan’ın Bosna Hersek sınırındaki Sinj Belediye Başkanı Miro Bulj, göçmenlere karşı Bosna sınırı boyunca görev yapacak bir milis güç oluşturacaklarını açıkladı. 

Şehir ve çevresini düzensiz göçmenlerden korumak için gönüllü vatandaşlardan oluşan silahlı bir güç oluşturmayı planladıklarını açıklayan Bulj, düzensiz göçmenler arasında teröristlerin de bulunduğunu söyledi.

Yasa dışı göçmen girişlerine karşı mücadelede, sınır güvenliğini sağlamada yetersiz kalan polis güçlerine yardım için orduyu göreve çağıran Bulj, sınır boyunca devriye gezeceğini söylediği milis gücün polise yardımcı olmak amacıyla kurulacağını söyledi. 

Göçmenler arasında teröristlerin de bulunması nedeniyle organize olmaları gerektiğini ifade eden Bulj, “Göçmenler bize ateş açarsa karşılık vereceğiz” dedi.

Bulj, “Tüm ülkeler sınırlarını kapatırken, bizim sınırlarımız açık. Benim için bir çocuğumuzun tırnağı dahi bu göçmenlerin hepsinden daha değerlidir. Bunların yarısı terörist” diye konuştu. 

Hırvatistan Meclisinde tepki 

Sinj Belediye Başkanının çağrısı, Hırvatistan Meclisinde birçok milletvekilinin sert eleştirileriyle karşılaştı ve Bulj’un “göçmenlere karşı milis güç” planı, tehlikeli ve popülist bir adım olarak değerlendirildi. 

Sosyal Demokrat Parti (SDP) milletvekili Arsen Bauk, “Bu tür kışkırtıcı söylemler her zaman tehlikelidir ve maalesef, bazen bu tür söylemler için uygun zemin bulunabiliyor. Bu nedenle bu tür söylemleri ifşa etmeli, eleştirmeli ve kınamalıyız” dedi. 

Vatan Hareketi’nden (DP) Daniel Spajic, “Sivil devriye organize edeceğiz demek kolay fakat silah alınıp biri, birini vurduğunda sorumlu kim olacak? Devlet içinde devlet olmaz. Kurumlarımız var ve işlerini yapmaları için bu kurumlara başvurmamız gerekiyor” dedi. 

Bu yıl Hırvatistan’a giriş yapan düzensiz göçmen sayısı yüzde 170, iltica başvurusu yapanların sayısı ise yüzde 700 oranında artış gösterdi. 

Hırvatistan İçişleri Bakanı Davor Bozinovic, bu yıl ülkede yaklaşık bin insan kaçakçısının yakalandığını duyurmuştu. Kaynak: Balkan News

Read Previous

Trabzonspor’un Bosna Hersekli futbolsucu Visca: Bu sezon en azından ilk 4 içinde bitirmek, kupa kazanmak istiyoruz

Read Next

Caferi: Partiler seçimler için bir çalışma grubu oluşturmayı düşünmeli