ABD’nin eski Dışişleri Bakanı ve 2016’daki seçimlerde Demokrat Başkan Adayı olan Hillary Clinton, Rusya’nın gözünü yine Balkanlar’a diktiğini söyledi.

Fransa’nın başkenti Paris’i ziyaret eden Clinton, France Culture’a verdiği röportajda, üç buçuk aydır devam eden Rusya-Ukrayna savaşını değerlendirdi.

Nihai başarının, Putin’in mağlubiyeti olabileceğini söyleyen Clinton, Ukrayna’da bir varoluş krizinin yaşandığını ve bunun Avrupa’nın özgürlüğü ve toprak bütünlüğünü de tehdit ettiğini söyledi.

Avrupa Birliği’nin (AB) işlevselliğine de değinen Clinton, ”AB’yi NATO ile aynı düzeyde görüyoruz. NATO, askeri bir müttefik, AB ise ekonomik ve stratejik bir müttefik olarak faaliyet gösteriyor.” dedi.

Clinton, müttefiklerin, Ukrayna’nın kendini savunabilmesi için ihtiyaç duyduğu uzun menzilli roket vb. askeri ekipmanı sağlaması gerektiğini savundu.

Avrupa’nın Ukrayna’yı çok güzel savunduğunu ancak bunun başarılı olabilmesi için ABD’nin ortaklığına ihtiyaç duyduğunu söyleyen Clinton, “İlerleyen dönemde Ukrayna’da nelerin yaşanacağını bilemiyorum ancak Rusya’nın gözünü yine Balkanlar’a diktiği çok bariz. Putin’in çalışma arkadaşları ve Kremlin’den yetkililerle gerçekleştirilen görüşmelerde, Balkanlar’da yeni bir yapılanmaya ihtiyaç duyulduğu belirtildi.” diye konuştu.

Clinton, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in hırsları ve tehditlerinin sonunun gelmeyeceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Hırvatistan, Fransa’yı devirdi

Sonraki Haber

Kosova Meclis Başkanı Konjufca, Lahey’de eski UÇK yetkililerini ziyaret edecek