“Her alanda Kosovalı kardeşlerimize destek verdik, vermeye devam edeceğiz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani’nin huzurunda, iki ülke arasında 3 anlaşmaya imza atıldı. “Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı İle Kosova Cumhuriyeti Dışişleri ve Diaspora Bakanlığı Arasında Protokol Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı”, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Kosova Başbakan İkinci Yardımcısı ve Dışişleri ve Diaspora Bakanı Donika Gervalla-Schwarz tarafından imzalandı. ( Emin Sansar – Anadolu Ajansı )

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Kosova’da FETÖ’yle mücadele konusuna değinen Erdoğan, “Demokrasimize kasteden, 251 vatandaşımızı alçakça şehit eden terör örgütünün varlığının sonlandırılması büyük önem arz ediyor.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Kosova’nın NATO üyeliği konusunda da “Kosova’yı tanıma noktasında adımlarımızı atarız, NATO’nun bir üyesi olarak da Kosova’yı tanırız. Biz NATO’da da genişlemenin faydalı olacağını bugüne kadar hep savunduk, bugün de savunuyoruz. Bu adımları atarken bunu dünya barışı için istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Görüşmeyle ilgili sosyal medya hesabından da paylaşımda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadelere yer verdi:

“Bugün Kosova Cumhurbaşkanı Sayın Vjosa Osmani-Sadriu ve heyetini ülkemizde ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduk.Bu ziyaretin köklü tarihî, kültürel, beşerî bağlara sahip ülkelerimiz arasındaki kardeşlik ve dayanışmanın daha da güçlendirilmesine hizmet edeceğine inanıyorum.

Kosova’nın egemenliğine, toprak bütünlüğüne, siyasi birliğine, kalkınmasına, uluslararası alanda hak ettiği yeri almasına büyük önem atfediyoruz.

Ülkemizin de katkılarıyla Kosova halkının refahının artmasından memnuniyet duyuyoruz.TİKA, Kosova’da 700’e yakın proje gerçekleştirdi.

Türk firmaları bugüne kadar 400 milyon avroya varan yatırım yaptı.Serbest Ticaret Anlaşması’yla ticaretimizde olumlu bir seyir yakalandı.

Ticaret hacmimiz salgına rağmen 2021’de %52 düzeyinde arttı, 600 milyon dolara ulaştı.Türkiye, Kosova’nın tüm komşularıyla iyi ilişkiler geliştirmesini istemekte, Priştine-Belgrad Diyalog Süreci’ni desteklemektedir.

Kosova’yı tanıyan ilk ülkelerden biri olarak, ilk günden itibaren her alanda Kosovalı kardeşlerimize destek verdik, vermeye devam edeceğiz.”

Read Previous

Kosova Cumhurbaşkanı Osmani: Kosova’nın NATO’ya girme zamanı gelmiştir

Read Next

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun, İstanbul’u Yunanistan toprağı gibi gösteren ABD kanalını uyardı