Her 10 Yunanistan vatandaşından 7’si “Makedonya” terimine karşı

Yunanistan’ın Selanik kentindeki Makedonya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, her 10 Yunan vatandaşından 7’si “Makedonya” terimine karşı çıkıyor.

Selanik’teki Makedonya Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, Yunanistanlıların sadece %22-5’i Makedonya’nın yeni isminde “Makedonya” teriminin yer almasını kabul ederken %71,5’i ise bu terimin kullanılmasına karşı çıkıyor.

Bu sonuçlar Yunanistan kamuoyunda bir değişiklik olduğunu gösterilyor. 2016 yılında yapılan aynı ankette vatandaşların %57’si “Makedonya” terimine karşı çıkarken %38’i de bu terimi kabul ediyordu.

Yunanistanlıların sadece% 5’i AB ve NATO’nun Yunanistan lehine çalıştığını düşünürken, %32’si AB ve NATO’nun Makedonya’nın çıkarına çalıştığını düşünüyor. Anketa katılan Yunanistanlıların %18’i Rusya’nın Yunanistan’ın lehine çalıştığını ifade ederken, %20’si ise Rusya’nın Makedonya lehine çalışma yürüttüğünü ifade ediyor.

İsim sorunu Yunanistanlıların %65’i için önem arz ediyor. Yunan halkının çoğu ise Yunan siyasetçilerin isim sorununda yanlış politika izlediğini düşünüyor.

Read Previous

Kosova Türk Dernekler Federasyonu kuruldu

Read Next

Türkiye Bursları, Balkanlarda lisansüstü başvuruları almaya başladı

7 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *