Helez: Dodik’in etrafındaki çember daralıyor

Bosna Hersek Savunma Bakanı Zukan Helez, ülkenin iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyetinin Başkanı Milorad Dodik’in etrafındaki çemberin daraldığını söyledi.

Helez, dün Brüksel’de düzenlenen ve kendisinin de katıldığı AB İstikrar ve Ortaklık Konseyi ile Bosna Hersek yetkilileri toplantısına değindi. Toplantıya, Helez’in yanı sıra Bakanlar Kurulu Başkanı Borjana Kristo ile Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Stasa Kosarac da katıldı.

Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi ile Brüksel’de yaptığı görüşmenin detaylarını aktaran Helez, ayrılıkçı söylemleriyle tanınan Dodik’in etrafındaki çemberin daraldığını ve gücünü kaybettiğini belirtti.

Helez, “Macaristan gibi önceden Dodik’e yakın olan ülkelerin bile uyumsallaşması beni olumlu yönde şaşırttı. Ortak açıklamanın dördüncü paragrafında, Sırp Cumhuriyeti’nin Bosna Hersek içinde anayasaya aykırı, Dayton karşıtı ve ayrılıkçı faaliyetlerine devam etmesine izin verilmeyeceği, bu davranışın kınanacağı ve endişe verici olduğu vurgulanıyor.” dedi.

Bosna Hersek Savunma Bakanı, Kosarac’ın Brüksel’de yaptığı konuşmada, Sırp Cumhuriyeti temsilcilerinin, AB’den ve 14 öncelikten yana olduklarını söylediğini ve Sırp Cumhuriyeti’nin Bosna Hersek’te bir anayasal krize neden olmadığını iddia ettiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Arnavutluk’ta tıp öğrencileri hükümet karşıtı protesto düzenledi

Read Next

Blinken, Türkiye’nin, tahıl anlaşmasında “tekrar liderlik rolünü üstlenmesini” istedi