“Hedefimiz Türkiye-Sırbistan ticaret hacmini 2 milyar dolara yükseltmek olmalı”

Sırbistan’ın Ankara Büyükelçiliği, Sırbistan Milli Günü, Sırbistan Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetler Günü ve Türkiye-Sırbistan diplomatik ilişkilerinin 140. yıl dönümü dolayısıyla Ankara’da bir otelde resepsiyon düzenledi.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Cumhurbaşkanlarımız Recep Tayyip Erdoğan ile Aleksandar Vucic’in üzerinde mutabık kaldığı üzere hedefimiz, Türkiye-Sırbistan arasındaki ikili ticaret hacmini en kısa zamanda 2 milyar dolar seviyesine yükseltmek olmalı.” dedi.

Resepsiyona, Bakan Kasapoğlu’nun yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sırbistan’ın Ankara Büyükelçisi Zoran Markovic, büyükelçiler ile yabancı ve yerli çok sayıda misyon temsilcisi katıldı.

Program, İstiklal Marşı ve Sırbistan milli marşının okunmasıyla başladı.

Bakan Kasapoğlu, konuşmasına Sırbistan halkını selamlayarak başladı ve iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin tesis edilmesinin 140. yılını kutlamaktan memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Sırbistan ve Türkiye arasındaki dostluk çerçevesinde, ikili ekonomik ve ticari ilişkilerin gelişmesi adına ciddi bir potansiyelin söz konusu olduğuna değinen Kasapoğlu, ikili ticaret hacminin 2017’de ilk kez 1 milyar dolar eşiğini aşmış olmasının sevindirici bir gelişme olduğunu vurguladı.

Kasapoğlu, “Cumhurbaşkanlarımız Recep Tayyip Erdoğan ile Aleksandar Vucic’in üzerinde mutabık kaldığı üzere hedefimiz, Türkiye-Sırbistan arasındaki ikili ticaret hacmini en kısa zamanda 2 milyar dolar seviyesine yükseltmek olmalı.” ifadelerini kullandı.

Türkiye ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin hızla güçlendiğini belirten Kasapoğlu, “Sırbistan ülkemiz için değerli bir dost, ayrıca Balkanlarda refah ve istikrarı arttırma adına güçlü iş birliği içerisinde bulunduğumuz bir ortağımız.” diye konuştu.

“Gösterilen ilgi, Türk yatırımcıları Sırbistan’a yatırıma teşvik ediyor”

Türk şirketlerinin Sırbistan’daki yatırımlarının her geçen gün arttığına vurgu yapan Kasapoğlu, “Özellikle Sırbistan’ın az gelişmiş olan bölgelerinde Türk şirketleri, emek yoğun sektörlerde yatırım yaparak istihdama katkı sağlıyor.” dedi.

Kasapoğlu, “Türk yatırımcılara, Sırp makamlarının göstermiş olduğu ilgi ve Sırp halkının gösterdiği misafirperverlik, Türk şirketlerimizi Sırbistan’da daha fazla yatırım yapmaya teşvik etmekte. Biz de devlet olarak şirketlerimize bu yöndeki telkinlerimizi sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“FETÖ, tüm devletlerin güvenliğini tehdit eden bir örgüt”

İki ülke arasında turizm alanındaki iş birliğinin geliştirilmesine de özel bir önem atfedildiğini belirten Kasapoğlu, Türk turistlerin Sırbistan’a, Sırp turistlerin de Türkiye’ye olan ilgisinin arttığına vurgu yaptı. Bakan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Ülkelerimiz arasındaki verimli olan diyalog, bölgemizdeki güvenliğin tesisi konusunda çok büyük önem ifade etmektedir. Bu bağlamda 15 Temmuz’da demokrasimizi ve anayasamızı hedef alan, 251 masum vatandaşımızın hayatına mal olan kanlı darbe girişimi sonrasında, ülkemizin FETÖ’yü ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalarına, dostumuz Sırbistan’ın verdiği desteği önümüzdeki dönemde arttırarak devam ettireceğine inancımız tam. FETÖ sadece Türkiye’nin değil, Sırbistan dahil olmak üzere coğrafyamızdaki tüm devletlerin güvenliğini ve bütünlüğünü tehdit eden bir örgüt.”

Markovic: “Türkiye ile ilişkilerimizin gelişmesini istiyoruz”

Büyükelçi Zoran Markovic, Sırbistan için bu üç tarihi olay vesilesiyle bir resepsiyon düzenlemelerinin kendileri için çok önemli olduğuna vurgu yaparak, Sırbistan’ın kültürlerin ve medeniyetlerin kavşağında kurulan, demokratik, çok kültürlü ve çok dinli bir toplumdan oluştuğuna dikkati çekti.

Markovic, Sırbistan’ın büyük bölümü Osmanlı mirasından kaynaklanan çeşitlilik, hoşgörü, açıklık ve misafirperverlik kültürüne sahip olduğunun altını çizerek, “Kökü, tarihi ve kültürel bağlarımıza dayanan Türkiye ile ilişkilerimizin gelişmesini istiyoruz.” dedi.

Büyükelçi Markovic, Sırbistan’ın iş birliği ve dostluğunu herkese sunmaya hazır olduğuna işaret ederek, “Sırbistan ile Türkiye arasındaki ilişkiler hiç bu kadar iyi olmamıştır. En üst düzeyde kalıcı ve karşılıklı yararı sağlayan bir diyaloga sahibiz. Cumhurbaşkanlarımız Vucic ile Erdoğan arasındaki samimi kişisel ilişkiler, doğru yolda olduğumuza ve ilişkilerimizin önümüzdeki dönem de sürdürüleceğine dair bir kanıttır.” ifadelerini kullandı.

Resepsiyon, kutlama pastası kesilmesi ve ikramın ardından sona erdi.

 

AA

Read Previous

“Suriye krizine siyasi çözüm umutları daha önce hiç bu kadar filizlenmemişti”

Read Next

TİKA’dan Bosna Hersek Arşivi’ne Destek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *