“Hedefim, gençlerin ve kadınların gerçek engellerle yüzleşmesi”

Kalkandelen Belediyesi Kamu Faaliyetleri Dairesi’nde görev yapan Elif Mamuti, Polog Bölgesi Kadın ve Genç Girişimciliğini destekleyen Kadın Girişimciliği Ulusal Platformu elçiliğini yürütüyor. Bir kadın ve psikolojik danışman olarak en önemli amaçlarından birinin toplumun bilinçlenmesi olduğunun altını çizen Elif Mamuti, “Hedefim, gençlerin ve kadınların gerçek engellerle yüzleşmesi ve toplumsal cinsiyet rollerinden bazı noktalarda kurulması idi.” dedi.

TİMEBALKAN

Ankara Hacettepe Üniversitesi’nde Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü mezunu olan ve hali hazırda Uluslararası Balkan Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji Bölümü’nde yüksek lisansına devam eden Elif Mamuti, Kuzey Makedonya’da faaliyet gösteren Kadın Girişimciliği Ulusal Platformu hakkında haber sitemize özel açıklamalarda bulundu.

Kadın Girişimciliği Ulusal Platformu’nun ülkenin birçok bölgesinde faaliyet gösterdiğini söyleyen Mamuti, “Kadın Girişimciliği Ulusal Platformu, Kuzey Makedonya’nın birçok bölgesinde kadınların politikaya katılımı, girişimciliğini destekleme, kadın girişimcilerin çıkarlarını temsil ederek kadınların tek bir platformda birleşmesini hedefliyor. Bu amaçlar doğrultusunda Kuzey Makedonya’nın birçok alanında elçiler belirleyerek, Avrupa Birliği Projesi kapsamında etkinlikler düzenliyor.” diye konuştu.

Şu dönemde proje dahilinde kendisinin Polog Bölgesi Genç ve Kadın Girişimcilik Elçiliği görevini ifa ettiğini belirten Mamuti, “Projenin temel amaçlarında biri bölgesel çalışmalar yaparak hem bölgenin bu konudaki düşüncelerini öğrenmek hem de girişimcilik için kadın ve gençleri motive etmektir. Bu amaç doğrudan topluma dokunmak, onların düşüncelerini paylaşmak ve kalıp yargıları gözden geçirmeyi de içeriyor.” ifadelerini kullandı.

– “Sorgulamaya itilmek ve maruz bırakılmak kişileri başta zorlasa da sonrasında fayda sağlayacağı aşikar”

Bir kadın ve psikolojik danışman olarak en önemli amaçlarından birinin toplumun bilinçlenmesi olduğunun altını çizen Elif Mamuti, “Geleneksel bir toplum olduğumuzdan dolayı, birçok şeyi birbiriyle karıştırma ve insanlar için yaşama eğilimi göstermekteyiz. Toplumsal cinsiyet rollerini görmek ve gerçekten engel oluşturan şeylerin farkına varmamız temel amaçlarımdan biriydi. Çocuklukta yerleşen kalıp yargıların olduğunu varsaydığımız zaman, okullardaki gençlerle çalışmanın  doğru olacağını ve amaçlarıma hizmet edeceğini düşünüyordum.” değerlendirmesinde bulundu.

Hedefinin, gençlerin ve kadınların gerçek engellerle yüzleşmesi ve toplumsal cinsiyet rollerinden bazı noktalarda kurulması olduğunu kaydeden Mamuti, “Sorgulamaya itilmek ve maruz bırakılmak kişileri başta zorlasa da sonrasında fayda sağlayacağı aşikar. Gerek sosyal medyada verilen bilinçaltı mesajlar gerekse çocukların akıllarına bilinçsizce kazınan rolleri yeniden inşa etmek oldukça zordu ve hala bu zorlukla başa çıkmaya çalışıyoruz.” açıklamasında bulundu.

– “Bir hedef edinmeden maalesef bir başarı hikayesi yazmak mümkün değil”

Kadınların günümüzde duygusal ve güçsüz olarak algılandığı bir toplumla karşı karşıya olunduğuna dikkati çeken Mamuti, “Kadınların toplum tarafından yönlendirilmeye çalışıldığını biliyoruz, oturup kalkmasından, doğurmasından, mesleğinden ve birçok bireysel kararından dolayı sorgulanıyorlar. Kadınların hatta insanların çoğu zorluk yaşamadan bir yerlere erişmesi istenmektedir. Bir hedef edinmeden, maalesef ki bir başarı hikayesi yazmak mümkün değildir. Yolun dümdüz olduğu ve kolay olduğu varsayımı sadece bir hayalden ibarettir. O yüzden adımlarımızı atarken gerçeklerle yüzleşmek ve hazırlıklı olmak bizi ileriye taşıyabilir.” ifadelerini kullandı.

– “Duygusal olarak görülen zayıf yanınızın aslında güçlü yanınız olduğunu farkedin”

Bir stratejiden bahsederken bile aslında hedef edinmekten bahsedildiğini, o yüzden Kadın girişimciliğini desteklemek adına herkesin önemli bir şekilde iyi olduğu alana yönelmesi ve sağlam adımlarla ilerlemesi tavsiyesinde bulunan Mamuti, “Burada sağlamlıktan bahsettiğim şey risk almamak değil. Bilgi açısından sağlamlıktan bahsediyorum. Bu durumu anlatmak için çeşitli mecralarda konuşmalar yapmak, psikolojik danışman olarak toplumu bilinçlendirmek  ve çocuk-ebeveyn ilişkisine odaklanmanın yararlı olacağı kanısındayım.” şeklinde konuştu.

Kadın Girişimciliği Ulusal Platformu Elçisi Elif Mamuti sözlerini şöyle noktaladı:

“Buradan daha çok insana ulaşacağımı düşünerek şunları söylemek istiyorum. İmkansız gözüyle bakmayın, siz hayal ettiğiniz sürece her şey mümkün. Özellikle kadınlar lafım daha çok sizlere, Sizi durduran her neyse onunla başa çıkmak zorundasınız. Kaldıramayacağınız tek şey birine muhtaç olmak olmalıdır. Duygusal olarak görülen zayıf yanınızın aslında güçlü yanınız olduğunu farkedin.”

Read Previous

Yunanistan, İsrail’deki 81 vatandaşını tahliye etti

Read Next

Priştine Veternik Camisi hizmete açıldı