HDZ’ye muhalif Bosnalı Hırvat partisi kuruldu

Bosna Hersek’te Hırvat Demokratik Birliği’nin (HDZ) Bosnalı Hırvat siyasetindeki tekelini kırmak amacıyla Rama Halk Partisi (RNS) adlı bir siyasi parti kuruldu.

HDZ ve Hırvat partilerini aynı çatı altında toplanayan Hırvat Ulusal Meclisi (HNS) dahilinde HDZ ile birlikte hareket eden HDZ-1990 partilerinin politikalarından memnun olmayan Prozor-Rama Belediye Başkanı Jozo Ivancevic tarafından kurulan parti, mevcut siyasi yapıda Bosna Hersek’teki tek muhalif Hırvat partisi olacak.

Halkın HDZ’nin politikalarından memnun olmadığını ve Bosnalı Hırvatlara siyasi bir alternatif sunmak istediklerini ifade eden Ivancevic, geçtiğimiz yıl siyasi müttefikleriyle birlikte HDZ 1990 partisinden ayrılmış ve bu partiyi HDZ’nin tahakkümü altında boğulmakla itham etmişti.

Bosna Hersek’te Boşnakların da Sırpların da muhalefet partileri olduğuna dikkat çeken Ivancevic, RNS’nin her şeyden önce Rama’nın gelişmesi ve burada yaşayan Hırvatların hayat koşullarının iyileştirilmesi olacağını fakat partinin Bosnalı Hırvatların nihayet bir muhalefet partisine kavuşmaları için ülke genelindeki Hırvatların menfaatlerini de savunmaya hazır olduğunu ifade etti.

Balkan News

Read Previous

Yunanistan’da polise hakaret ederek tehditler savuran askerler tutuklandı

Read Next

Akaryakıt fiyatlarına indirim