Hastane ve okula saldırı: 30 ölü

Suriye’de ‘ateşkes’in devam ettiğini söyleyen Esed rejimi, Şam kırsalındaki Doğu Guta’nın Deyr El Asafir bölgesinde bir hastane ve okulu havadan hedef aldı. Saldırıda aralarında çocukların da olduğu en az 30 kişi öldü, onlarca yaralı var.

Suriye’de Esed rejimine bağlı güçlerin, Şam’ın Doğu Guta ilçesindeki bir okul ve hastaneye düzenlediği hava saldırısında çoğu çocuk en az 30 kişi hayatını kaybetti. Saldırıda onlarca yaralı var, ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. Bölgenin tek hastanesini hedef alan saldırıda, sağlık çalışanlarından da yaralanlar oldu. Bu durum, diğer yaralılara tıbbi müdahaleyi zorlaştırdı.

Esed rejimi yanlısı medya, saldırıların Nusra Cephesi’ne ait karargahlerı hedef aldığını öne sürdü. Ancak yerel muhalif kaynaklar, Nusra Cephesi’nin bölgede bulunmadığını savundu. Rusya ile ABD arasında varılan ‘şiddeti durdurma’ mutabakatının sonucunda Suriye’de 27 Şubat’tan bu yana şiddetin oranı bir hayli azaldı. Ancak BM’nin terör listesinde olan IŞİD ve Nusra Cephesi ‘ateşkes’in dışında tutuldu. Rejim ve Rusya, yaptıkları hava saldırılarının bu iki örgüte yönelik olduğunu iddia ediyor. Ancak muhalifler; Rusya ve rejimin, IŞİD ve Nusra Cephesi’ne saldırı bahanesiyle kendilerini de vurduklarını söylüyor.

5’inci yılını geride bırakan Suriye krizini bir siyasi çözüme kavuşturmak amacıyla Cenevre’de rejim ile muhalefet temsilcileri arasında görüşmeler yürütülüyor. BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura inisiyatifiyle 3 tur olarak düzenlenen görüşmelerin birinci turu 24 Mart’ta sona ermişti. Mistura, görüşmelerin başarması için önce ‘ateşkes’in devam etmesi gerektiğini söylemişti. Görüşmelerin ikinci turu 09-10 Nisan’da devam etmesi planlanıyor.

Kaynak: Al Jazeera

Read Previous

Üsküp’te Bilim Konferansı: Kirliliğe karşı mücadele – gelecek nesillerin sorumluluğu

Read Next

Çetnik lider Seselj’in beraat kararına tepki

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *