Hasanbeg’in yaralarını sarmak için seferber oldular

6 Ağustos’ta Üsküp’te yaşanan sel ve heyelan felaketinin ardından 1 hafta geçmesine rağmen selden etkilenen bölgelerdeki temizlik çalışmaları devam ediyor. Mağdurların ihtiyaçları sahada olan ”Sel Felaketi STK’lar Koordinasyon Kurulu”, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve aktivistlerin çabalarıyla gideriliyor.

Mehmed ARİF / TİMEBALKAN

Selden en fazla etkilenen bölge olarak Hasanbeg köyü ve civarı gözüküyor. Sel felaketinden 1 hafta geçmesine rağmen bölgede temizlik çalışmaları halen devam ediyor.

Evlerin içinden çıkan mobilyalar ve caddelerden toplanan atıklar bir yerde toplandığı için köyde çöp yığını oluşmuş durumda.

Bölgede özellikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım ekibinin çalışmaları halk tarafından memnuniyetle karşılandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait 6 adet Su Tahliye Aracı, 1 adet Bakım Aracı (İtfaiye), 1 adet Kombine Aracı (İSKİ), 1 adet Mobil Büfe, 9 Ton Tazyikli Yıkama Aracı (İstaç) ve 23 personel bölgede aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor.

5

Bugün temizlik çalışmalarının yanısıra gıda, hijyenik malzemeler ve bebek bezlerini içeren yardım paketleri de dağıtıldı.

Yardım paketlerinin dağıtımı ”Sel Felaketi STK’lar Koordinasyon Kurulu” çatısı altında faaliyetlerini sürdüren MATÜSİTEB, Aktiviteti, Aksi ve Tefeyyüz Güreş Kulübü ekipleri tarafından yapılırken, yardımlar ev ev gezilerek dağıtıldı.

‘Eminim ki buradaki sıkıntı Türkiye’nin katkısıyla çözüme kavuşacaktır’

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı ve Kızılay Başkanvekili İsmail Hakkı Turunç sel felaketinin yaşandığı Hasanbeg bölgesinde çalışmalarını sürdürdüklerini vurgulayarak, “Bu bölgedeki cadde ve sokaklarda temizlik çalışmalarına başlandı. Su ve çamur olan evlerin içinden su ve çamur çekiliyor. Aynı zamanda selden etkilenen cadde ve sokaklarda ince temizlik yapılıyor. Bölgenin tamamen temizlenmesi 40 günü geçecek.” ifadelerini kullandı.

3

Buradaki devlet kurumlarıyla uyum içinde çalıştıklarını kaydeden Turunç, Kriz Masası’nı ziyaret edip belediye başkanıyla görüştüğünü kaydetti.

Turunç, bu gibi doğal felaketlerin oluşturduğu kaotik ortamda dış ülkelerden gelecek olan yardımların önemine değinirken Türkiye’nin kriz bölgesine gerek devlet kurumları gerekse STK’larıyla gerekli katkıları sunduğunu ve sunacağını belirtti.

İsmail Hakkı Turunç, “Bu dönemde Türkiye gibi kardeş ülkelerden gelen çok güçlü kurumların desteği önemli. Türkiye’den gelen birçok STK, devlet kuruluşumuz, belediyelerimiz var. Çok ciddi bir katkı sunacağımızı söylemek istiyorum. Eminim ki buradaki sıkıntı Türkiye’nin katkısıyla çözüme kavuşacaktır.” dedi.

Güreşçilerden sel mağdurlarına yardım

Makedonya’nın efsanevi Olimpiyat Güreş Şampiyonu Şaban Trstena, “Bizim spor sahalarında olmamız gerekirken, Arnavutluk’tan Makedonya’nın farklı şehirlerinden aramızda milletvekilinin de bulunduğu bir grup sporcu gelip selzedelere yardım için toplandık. Tefeyyüz Güreş Kulübü’nden 20 kişiyle evlerde oluşan hasarları gidermek için çalışıyoruz. Bu hareketimizle biz sporcuların insancıl tarafını öne çıkıyoruz. Halka nerede yardım gerekiyorsa yardım edeceğiz çünkü halk her zaman bizim yanımzıda yer almıştır. Yarıştığımız her alanda en büyük destekçimiz halkımız olmuştur.” şeklinde konuştu.

2

Sabah saatlerinden itibaren 7 evi temizlediklerini ifade eden Trstena, “Halkın gerçekten yardıma ihtiyacı var. Bizim elimizden bu geliyor. Burada çalışan gönüllülere teşekkür ederken çalışmak isteyenlere çağrıda bulunuyorum. Arnavut, Makedon ayrımı yapmaksızın birlikte çalıştığımız milletvekilimize de ayrıyetten teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

Trstena ile birlikte 10 yıldır milli takımda beraber güreştiklerini dile getiren eski güreşçi ve milletvekili Trayçe Dimkov bu zor dönemde birlik ve dayanışma çağrısında bulundu.

Yardım etme fikrinin Şaban Trstena’dan çıktığını belirten Dimkov, ”Genç ve yaşlı güreşçilerle bir araya gelip sel mağdurlarının yardımına geldik. Bugün Şaban Trstena ve diğer güreşçilerle oluşturduğumuz örneklik Makedonya’nın birliğini gösteriyor ve sadece bu şekilde krizin üstesinden geleceğimize inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Bugün burada gösterilen dayanışma örneğinin diğer vatandaşlar tarafından da gösterileceğine olan inancını beyan eden Dimkov, ”Spor geçmişte bizi birleştirdiği gibi şimdi de insanlara yardım etmemiz için birleştiriyor.” sözleriyle sporun birleştirici gücüne değindi.

1

Selden etkilenen bölgelerde hayatın normale dönmesi zaman alacak gibi görünüyor.

Fakat bu zor süreç STK’ların, ilgili kurumların ve duyarlı vatandaşların dayanışması umud vadediyor.

Read Previous

Kızılay ve MÜSİAD’tan Selzedelere Yardım

Read Next

Süper Kupa Galatasaray’ın

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *