“Haritalar masaya yatırılmadı”

ABD ziyaretini gerçekleştirmekte olan Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Dışişleri Konseyi’nde yaptığı konuşmada, Sırbistan ile sınırlarda hafif şekilde düzeltmelerin yapılması fikrini ortaya attı.

Tam olarak neyi kastetiğ konusunda detay vermeyen Cumhurbaşkanı Thaçi, Kosova’nın, Makedonya ve Karadağ ile sınırlarını düzelttiğini hatırlatarak, Sırbistan ile uzunluğu 410 kilometre olan sınırlarda da düzeltmelerin yapılabileceği görüşünü savundu.

Kosova ile Sırbistan arasında kalıcı barış anlaşması sağlanmadan , iki ülke arasındaki sınırların da belirlenmesinin şart olduğuna dikkat çeken Thaçi, sınırlar belirlenmedikçe, karşılıklı tanımanın da imkansız olduğunu kaydetti.

Amrika sesi’ne verdiği mülakatta ise Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, sınırlarda değişiklik ya da düzeltme yapılması hakkında henüz somut bir adım atılmadığını, konunun henüz ele alınmöadığını belirtti. Thaçi,  diyalogun devam edebilmesi için Kosova’nın, ABD ve AB’nin de talep ettikleri  Sırbistan’a uyguladığı gümrük vergisinin iptal etmesi gerektiğini vurguladı.

 

Kosovaport

Read Previous

Rıfat Emin, Makedonya Yazarlar Birliği’nin “Köprü” ödülüne layık görüldü

Read Next

İslam karşıtı kitap yazarken Müslüman oldu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *