Halkbank Üsküp’ün (Halkbank AD Skopje) sermayesinin 20 milyon euro artırıldığı belirtildi.

Halkbank Üsküp’ün ana hissedarı olan Türkiye Halk Bankası A.Ş’nin 26 Mart’taki toplantısında Halkbank Üsküp’e 20 milyon Euro’luk önemli bir sermaye ile yeniden sermayelendirme onaylayan bir karar aldı.

Halkbank Üsküp’ten yapılan açıklamada, bu yeniden sermayelendirmenin temel amacının, ülkedeki bankacılık sermayesini güçlendirmek ve özellikle bu yıl ihtiyaç duyulduğunda ülkedeki reel sektöre destek olmak olduğu ifade edildi.

Halkbank’ın, Makedonya finans piyasasının en büyük ve en güçlü markalarından biri olduğu kaydedilen açıklamada, “Piyasanın en hızlı büyüyen bankası olan Halkbank AD Skopje, aktif bazında piyasadaki dördüncü büyük bankadır. Banka, başarılı operasyon sayesinde 2020 yılını 1 milyar Euro’nun üzerinde varlıkla, yani 140 milyon Euro’luk özkaynak olmak üzere bir önceki yıl sonuna göre% 14 büyüme ile kapattı.” ifadelerine yer verildi.

Makedonya pazarında bu yıl 10 yıllık başarılı operasyona imza atan Halkbank Üsküp, bu dönemde tek hissedarı Halkbank A.Ş. Türkiye desteğiyle defalarca yeniden sermayelendirdi.

Açıklamada, söz konusu fonların, tüm bu yıllar boyunca tahsis edilmeyen, ancak yeniden yatırılan ve ülkede kalan Banka’nın gerçekleşen karı ile birlikte, finans sektörüne ve ülke ekonomisine önemli bir destek niteliğinde olduğu belirtildi.

Önceki Haber

Zagreb ve Belgrad’da “Türk Belgesel Haftası” programı düzenlenecek

Sonraki Haber

Bosna Hersek’te hükümetin salgınla mücadelede yetersiz kalması protesto edildi