Halk: Darbenin arkasında ABD var | ANKET

MAK’ın yaptığı ankete göre, halkın yüzde 70’i darbe girişiminin arkasında ABD’nin olduğuna inanıyor.

Yapılan son kamuoyu araştırmasında 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında ABD olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 70. Ankete göre halkın yüzde 88’i idamın geri gelmesini istiyor.

MAK danışmanlık, 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasındaki gelişmelerle ilgili olarak Türkiye genelinde bir araştırma yaptı. 5 bin 400 kişi ile yüz yüze görüşerek gerçekleştirilen ankette halkın yüzde 88’i idam cezasının geri getirilmesini istiyor.

Ankette bazı kesimler tarafından 15 Temmuz gecesine ilişkin ortaya atılan “tiyatro” iddiaları da vatandaşlara soruldu. Bu soruya katılımcıların yüzde 94,5’i “Demokrasiye karşı darbe teşebbüsü yapıldı” cevabını verdi. “Hükümet ve Cumhurbaşkanı tarafından tiyatro yapıldı” görüşünde olanlar ise yüzde 1,5’te kaldı.

Girişimin başarısız olmasındaki en büyük pay ise yüzde 70 ile halk ve Cumhurbaşkanı’na verildi. İkinci sırada yüzde 15 ile basın kuruluşları yer alırken, bir diğer neden olarak da darbecilerin yanında yer almayan asker ve polisler gösterildi.

Bununla birlikte katılımcıların yüzde 84’ü kalkışmada sadece Gülen cemaatinin değil, arkasında uluslararası güçlerin de olduğu konusunda hemfikir. Gösterilen yabancı adres ise yüzde 70 ile ABD olurken, ikinci sırada yüzde 9 ile İngiltere yer aldı.

Kaynak: Dünya Bülteni

Read Previous

Andonov: “Türkiye mülteci dalgasına izin verirse ilk etkilenecek ülke Makedonya olacak”

Read Next

İsrail 50 yıl boyunca Yemenli Yahudi çocukları çalmış

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *