Hakan Fidan bizzat Genelkurmay’a gitmiş

MİT, Genelkurmay’ı üç defa uyarmış. Milli İstihbarat Teşkilatı’nın 15 Temmuz darbe girişimini ilk olarak saat 16.00’da Genelkurmay Başkanlığı’na bildirdiği ve takiben 16.30’da bir uyarı daha yaptığı, son olarak bizzat Hakan Fidan’ın Genelkurmay’a gittiği ortaya çıktı.

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın 15 Temmuz darbe girişimini ilk olarak saat 16.00’da Genelkurmay Başkanlığı’na bildirdiği ve takiben 16.30’da bir uyarı daha yaptığı öğrenildi.

NTV’nin haberine göre 15 Temmuz darbe girişimi MİT istihbaratı ile saat 16:00’da öğrendi. MİT Müsteşarı Hakan Fidan saat 16:30’da Genelkurmay 2. Başkanı’na hareketliliği bildirdi. 17:30’da ise karargaha giderek Genelkurmay 2. Başkanı’nı bilgilendirme yaptı.

Fidan saat 18:00’de Genelkurmay 2. Başkanı ile birlikte toplantı yaparak gerekli tedbirleri ele aldı. Genelkurmay Başkanı 18:30’da tüm birliklere talimat verdi.

Talimatlarda tüm hava sahasının kapatılması, askeri uçaklara uçuş izni verilmemesi ve askeri araç ve tanklardaki hareketliliğin izlenmesi istendi.

Darbe girişiminin deşifre olması nedeni ile gece saat 03:00’de başlaması planlanan girişimin saati erkene alındı.

Dünya Bülteni

Read Previous

Akın Öztürk ve darbeci generaller tutuklandı

Read Next

İngiltere’nin BM Daimi Temsilcisi: Türkiye konusunda bir BMGK açıklaması çıksaydı iyi olurdu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *