Hahn’ı Üsküp’te Yoğun Bir Gündem Bekliyor

İktidar ve muhalefet Pırjino Anlaşmasının sorumluklarını çok farklı yorumluyorlar. Dolayısıyla her iki taraf adil ve hür seçim koşullarının ne anlama geldiğini de çok farklı yorumluyor.

Şu anda 24 Nisan’da Makedonya’da hür ve adaletli seçimlerin yapılmasını garanti altına alacak koşullar yaratıldı mı? 2 Haziran / 15 Temmuz Pırjino Anlaşması uygulanıyor mu? Bu konuda siyasi partilerin tutumları çok farklı.

AB Komiseri Johannes Hahn Pırjino Anlaşmasının uygulanıp uygulanmadığını değerlendirmek için bir değişiklik olmaz ise önümüzdeki hafta Makedonya’ya gelmesi bekleniyor. Hatırlanacağı üzere AB Komiseri Hahn Aralık ayının sonunda tüm siyasi partilere mektup göndererek anlaşmanın yükümlüklerinin tamamının yerine getirilmediğinden dolayı ciddi kaygılarını iletti.

İktidardaki VMRO-DPMNE için Anlaşmanın en önemli maddesi 24 Nisan’da yapılması öngürülen erken parlamento seçimleri. VMRO-DPMNE şu anda medya reformlarını ve seçim listelerinin yenilenmesi konusunu ise gündeme getirmiyor.

Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği’nin ise bu konuda tutumu çok net. “Nisan ayında adil parlamento seçimlerinin yapılması için şartlar yerine getirilmedi.”

Ana muhalefet seçim listelerinin yenilenmesine henüz başlanmadığının altını çizerek medya reformlarının da yapılmadığını vurguluyor.

Parlemento seçimlerinin 24 Nisan’da yapılıp yapılmayacağı belirsizliğini koruyor. AB Komiseri Hahn’ın önümüzdeki hafta yapacağı ziyarette seçimler tarihi konusunda net bir kararın alınması bekleniyor.

Read Previous

Müslüman Sığınmacı Kabul Etmeyecek

Read Next

Türkiye ve Erdoğan Sevgisini Portreye Aktardı

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *