Hahn’ı Beklerken

Dün Avrupa Birliği milletvekilleri Richard Howitt, Eduard Kukan ve İvo Vajgl’ın Üsküp’e gelmesi, Pırjino Anlaşması uyarınca 24 Nisan’da yapılması gereken erken seçimler tarihine kesinlik kazandırmadı.

Son gelişmelere göre erken seçim tarihinin kesinlik kazanması Cuma gününe kaldı. Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden sorumlu üyesi Johannes Hahn, iki gün sonra, Üsküp’e gelerek seçimlerin tarihine ilişkin son noktayı koyması bekleniyor.

Siyasi partilerde ise sessizlik sürüyor. Taraflar AB Komiseri Hahn’ı karşısına hangi tekliflerle çıkacaklarını belli etmiyorlar.

Dün ilk kez Kanal 5 TV’ye çıkan ana muhalafet lideri Zoran Zaev bilinen parti tutumunu tekrarladı.

Zaev, “Biz seçimlerden kaçmıyoruz. Ancak Pırjino Anlaşmasının tamamen uygulanması gerekiyor. Tüm şartlar yerine geldiğinde seçimler yapılacak. Bize tekrar hilenin yapıldığı bir seçimlerden yana değiliz”, dedi.

İktidarda’ki VMRO DPMNE ise seçimlerin 24 Nisan tarihinde yapılması gerektiğini savunuyor. Ancak 15 Ocak’ta Başbakan’ın istifası ile ilgili herhangi bir açıklama yapmıyorlar.

VMRO DPMNE, Başbakanın istifasi ve yeni Başbakan’ın seçilmesi ile ilgili soruya kısaca “Zamanı geldiğinde her şey belli olacak”ifadelerini kullanıyor.

Zaman ise 15 Ocak, Başbakanın istifa edip etmemesi seçim tarihine bağlı, seçim tarihinin kesinlik kazanması için ise AB komiseri Hahn bekleniyor.

Read Previous

Dünyada 244 Milyon Kişi Doğduğundan Başka Bir Ülkede Yaşıyor

Read Next

Norveç Dışişleri Bakanı Brende: Suriye’de savaş suçu işleniyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *