Hahn, Başbakan Zaev’e AB ilerleme raporunu teslim etti

AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn, Makedonya Başbakanı Zoran Zaev’e AB ilerleme raporunu teslim etti.

AB ilerleme raporu teslim töreninde konuşan AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn, “Ülke ve vatandaşlar müzakerlerin başlamasının tavsiye edilmesini hak etti. AB üyeleri çalışmaları kabul etti. Uzun zamandır beklenen iyi haberi duyurmak ve krizin üstesinden gelmek için uzun çabalardan sonra başarıyı kutlamak için buradayım” dedi.

Ülkenin pek çok zorluğa rağmen uzun bir yol kat ettiğini ve şu anda Avrupa yoluna geri döndüğünü ifade eden Hahn, “Olumlu bir değişim, yenilenmiş açıklık, enerji ve umut duygusu var. Ülkede iyi bir titreşim hissediyorsunuz ve bunun da iyileştirilmesi gerekiyor. Makedonya bölgede demokratik bir değişim örneği oldu ve acil reform öncelikleriyle ilgili olarak yapılanlardan etkileyiciydi. Bu ulusal hedefi desteklediğiniz için sizi, Hükümeti, Parlamentoyu ve muhalefeti içtenlikle kutluyorum” şeklinde konuştu.

AB ilerleme raporu tesliminde ortak basın toplantısında konuşan Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, alınan temiz önerinin, AB üyelik müzakerelerine başlanması zor ama başarılabilir hedefe ulaşmak için güçlü bir motivasyon olduğunu söyledi. Haziran ayında yapılacak zirvede AB üyelik müzakerelerine başlama kararı bir sonraki hedefleri olduğunun altını çizen Zaev, “Ülkenin Haziran ayında yapılacak müzakerelere başlama tarihi alabilmesi için hükümet önümüzdeki iki ay içinde reformları ve siyasi süreçleri daha da güçlendirecek. Avrupa Komisyonu yapılan işi değerlendirdi. Son iki raporda, siyasi kriz ve ele geçirilen devlet nedeniyle, demokratik reformlar ve ambiyans tarafından öneri askıya alınmış ve şartlandırılmıştır. Bu yılki tavsiye, saf ve koşulsuz. Makedonya müzakerelerin başlaması için temel demokratik kriterleri karşılıyor” açıklamasında bulundu.

AB ilerleme raporu teslim töreninde konuşan AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn, Üsküp’te muhalefetteki VMRO DPMNE lideri Hristiyan Mickoski, Demokratik Bütünleşme Birliği (BDİ) Başkanı Ali Ahmeti ve Meclis Başkanı Talat Caferi ile görüşecek.

 

 

 

 

Read Previous

Kosova’da balkanların en uzun köprüsü inşa ediliyor

Read Next

Makedonya plakalı araçların Türkiye’de ücretsiz geçişi kaldırıldı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *