Hahn: “Anlaşmanın ve Acil Reformların Mecburen Uygulanması Gerekiyor”

AB’nin Genişleme ve Komşuluk İlişkilerinden Sorumlu Komiseri bugün yaptığı açıklamada Avrupa Birliği Makedonya’nın AB’ye katılım müzakarelerin başlaması önerisini koruduğunu ancak tek şartı var, Pırjino Anlaşmasının uygulanması ve acil reformlarda ilerlemenin kaydedilmesi.

Balkan ülkeleri ve Türkiye’nin ilerleme raporlarını sunan Johannes Hahn, “Makedonya’daki yasadışı dinlemelerin ülkede yolsuzluğun olduğunu gösteriyor”, dedi.
Hahn ayrıca siyasetin kurumlara müdahale ettiğini, müdahalenin ise siyasete zarar verdiğini vurguladı.

Pırjino Anlaşmasının mevcut olduğunu hatırlatan Hahn, “Siyasi krizin aşılması için en iyi yol Pırjino Anlaşmasının uygulanması. Anlaşmanın uygulanması 24 Nisan 2106 seçimlerinde de devam etmesi gerekiyor”, şeklinde konuştu.

Hahn seçimlerden sonra anlaşmanın uygulanıp uygulanmadığını tekrar gözden geçireceklerini ve Avrupa Komisyonunun Makedonya ile ilgili yeni ilerleme raporu hazırlayacağını ifade etti.

“Anlaşmanın ve acil reformların mecburen uygulanması gerekiyor” şeklinde konuşan Hahn, etnik topluluklar arası ilişkilerin geliştirilmesi ve güven için acil önlemlerin alınması gerekliliğinin altını çizdi.

TIMEBALKAN

Read Previous

Büyük Önder Atatürk, Anıtkabir’de Düzenlenen Devlet Töreniyle Anıldı

Read Next

Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçiliği’nde Atatürk’ü Anma Töreni Düzenlendi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *