Hahn: Anlaşmanın Gerçekleşmesini Bekliyoruz

Avrupa Birliği Komisyonu’nun Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, Avrupa Entegresyonu Ulusal Konseyi toplantısından sonra yaptığı açıklamada, “Makedonya için çok esas bir dönem” dedi.

“Tüm dikkatler sizlere çevrilmiş bulunuyor, ülkenin ilerlemesi için  Ekim raporunda yer alan maddeleri gerçekleştirmeniz gerekiyor.”, dedi. Hahn, Avrupa Birliği ile beraber sağlanan anlaşmayı selamlayarak, Avrupa Birliği yolunda önemli bir adım olduğunun altını çizerek anlaşmanın vatandaşların çıkarlarının parti çıkarları üstünde olduğunu gösterdiğini vurguladı. Hahn’a göre şimdi bunun sadece gerçekleşmesi gerekiyor.

Hahn, muhalefetin meclise dönmesine, Özel Savcı Kanununun getirilmesine ve Özel yetkili savcının seçilmesine sevindiğini belirterek Savcının işini gerektiği gibi yapması için gereken desteği alacağının altını çizdi.

Hahn ayrıca siyasi kriz nedeni ile durdurulan ve Avrupa Birliği ile yürütülen üst düzey diyaloga da değindi:

“Makedonya’nın AB’ye kabul edilmesi sadece hükümet meselesi değildir. İnanıyorum ki anlaşmayı imzalayan dört siyasi parti birlikte çalışarak reformları gerçekleştireceklerdir ve bundan sorumludurlar. Sürec, demokrasi için gerekli olan Sivil Toplum Kuruluşlarını da katmaktadır. Ülkenizin bir dizi reformlarını uyguladığını itiraf ediyorum. Geriye kalan reformlar ise siyasi açıdan çok zor reformlardır, ancak onlar ülkedeki gerçek değişimi sağlayacaklardır” şeklinde konuştu.

Hahn konuşmasında göçmen krizine de değindi.

Avrupa Birliği Yüksek Komiseri Hahn, dönemin Avrupai çözümü geretiren bir kriz dönemi olduğunun altını çizerek göçmen krizinde Makedonya’nın transit ülke olarak yaşadığı sorunların farkında olduklarını dolayısıyla yardım ve destek verileceğini kaydetti.

 

 

Kaynak: MIA

Read Previous

BİRLİK’te Bugün” – 18 Eylül

Read Next

Yunanistan Sandığa Giderken; Türk Adayların Durumu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *