Gurbetin, hüznün ve çocukluğun yazarı Hasan Mercan 10. ölüm yıldönümünde anıldı

“Doğru Yol” Türk Kültür Sanat Derneği “Nazım Hikmet” Edebiyat Kolu, Kosova Türk Yazarlar Derneği ve Balkan Türk Müziği Derneği “Ahmet İğciler” Edebiyat Kolu’nun ortaklaşa organizasyonuyla ölümünün 10. Yılında “HASAN MERCAN’a SAYGI GECESİ” düzenlendi. Balkan Türk Müziği Derneği salonunda düzenlenen saygı gecesine Hasan Mercan’ın aile yakınları, şair ve yazar arkadaşları, dostları, sanatçılar ve dernek üyeleri katıldılar.

Gecede Hasan Mercan’ın yaşamı, edebi yaratıcılığı, basın-yayın, kültür ve sanat dünyamıza katkıları üzerine konuşmalar yapıldı yanı sıra Balkan Türk Müziği Derneği sanatçıları tarafından hazırlanmış özel müzik programı, eserlerinden seçkin örnekler, Hasan Mercan’ın aziz hatırasını yaşatan özgün ve orjinel kayıtlar sunuldu.

Duaların okunmasıyla başlayan saygı gecesinde, Mercan’ın vefatının ardından TRT’ye vermiş olduğu röportajdan bir bölüm dinletildi. Ardından tiyatro sanatçımız Yunus Şimşek ve şair Sevil Liman Kazaz tarafından yazarın şiirlerinden örnekler okundu. Gecenin moderatörlüğünü yapan Kosova Türk Yazarlar Derneği Eşbaşkanı Zeynel Beksaç konuşmasında Hasan Mercan’ın yaşamından kesitler sundu. Beksaç, “Gurbet onun peşini hiç bırakmadı. Yaratıcılığını Üsküp, Prizren, Priştine ve Ankara’da sürdürdü. Ancak ilhamını, yoğun bir şekilde çocuk yaşlarda ayrıldığı ve ona fırsat buldukça dönmekten büyük mutluluk duyduğu Prizren’den, çocukluk anılarından, Körağa Sokağı’ndan aldı. Mercan’ın yaratıcılığında Prizren kaynağı kurumayan bir pınardı…” ifadelerini kullandı.

Devamında tiyatro sanatçımız Raif Buş tarafından Hasan Mercan’ın monodram eserleri olan “Deliler”den bir tadımlık sundu. Ardından Kosova Türk Yazarlar Derneği Onursal Başkanı İskender Muzbeg, “Doğru Yol” Türk Kültür Sanat Derneği Tasavvuf Müziği Kolu Başkanı Başkim Çabrat, ünlü türkücü İrfan Şekerci ve Balkan Türk Müziği Derneği Başkanı büyük besteci Aluş Nuş tarafından Hasan Mercan’ın edebi ve sanatsal çalışmalarıyla ilgili konuşmalar yapıldı, şairle ilgili hatıralar paylaşıldı. Ayrıca, Sedat Örsel, Muhammet Ustaibo ve Muzaffer İlhan Erdost’un Hasan Mercan’la ilgili yazılarından tadımlık okundu.

Hasan Mercan ve edebi yaratıcılığı üzerine yüksek lisans tezi çalışan Kosova Türk Yazarlar Derneği Eşbaşkanı ve Kosova Cumhurbaşkanlığı Danışma Konseyi Üyesi Dr. Taner Güçlütürk, konuşmasında Hasan Mercan’ın edebi yaratıcılığı üzerine uzmansal bir yaklaşım getirdi. “Türkçe’nin bayrağını edebiyatıyla yıllarca dalgalandırmış, Kosova ve Makedonya’daki çalışmalarıyla, Balkanlarda hala süregelen çağdaş Türk Edebiyatının her türde gelişmesinde temellerini atmış, teşvikte bulunmuş; Türk kimliğinin, Türk kültürünün, Türk sanatının yaşatılması ve sürdürülmesi için Hasan Mercan’ca ömrünü adamıştır. Kosova Türk Edebiyatını Türkiye’de tanıtmaya ve duyurtmaya başarmış, dolayısıyla edebiyatıyla birlikte bura insanının da özgün sesi olmuştur” diyen Güçlütürk, yazarın vefatından sonra gömleğinin cebinden çıkan son şiiriyle sunumunu tamamladı.

Mercan’ın Ankara’daki kızı Adile Mercan tarafından geceyle ilgili gönderilen teşekkür mektubu okunurken, babasına ithafen paylaştığı anlamlı sözleri herkesi duygulandırdı. Geceye katılan oğlu Ali Mercan da, söylenen güzel sözler yanı sıra gecenin tertiplenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Bundan on yıl önce sadece mükemmel bir babayı değil, bir arkadaş ve sanatçı dostu da yitirdiğini vurgulayan Ali Mercan, “Ben de kızlarıma böyle bir baba olmaya çalışıyorum”, dedi.

Ölümünün onuncu yılında aziz hatırası yâd edilerek yazarımıza vefa göstergesi olarak tertiplenen saygı gecesinin devamında Hasan Mercan’ın sevdiği Rumeli Türküleri Üstad Aluş Nuş yönetiminde Balkan Türk Müziği Derneği sanatçıları tarafından icra edilirken, gece çekilen hatıra fotoğraflarıyla son buldu.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Yüz binlerce Suriyeliye ‘yeni ev’ aranıyor

Read Next

Bulgaristan’ın Türkçe isim alerjisi sürüyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *