lots of euro bills on the table

Yurt dışında çalışan vatandaşlar, Bulgaristan’daki yakınlarına neredeyse para göndermeyi bıraktılar. Bulgaristan Merkez Bankasının (BNB) verilerine göre, gurbetçiler temmuz ayında yakınlarına sadece 14,3 milyon avro gönderdiler. Bu tutar, pandeminin dünyadaki çoğu ülkenin ekonomisini vurduğu geçen yılın aynı ayında gönderilen tutarla aynıdır.  Ancak bu tutar, henüz Covid-19 salgının olmadığı Temmuz 2019’da gönderilen tutardan yaklaşık % 87 oranında daha azdır.

Pandemiden önce gurbetçilerden gelen para miktarı sürekli artıyordu ve 2019’da ayda yaklaşık 100 milyon avroya ulaştı. Ancak şimdi bu miktar 7 kat daha azdır. Bunun temel nedeni, Bulgaristanlı gurbetçilerin birçoğunun memleketlerine geri dönmesidir. Artık birçok kişi uzaktan çalışabiliyor. Onlar böylece Covid-19 nedeniyle neredeyse hiçbir kısıtlamanın olmadığı Bulgaristan’dan yabancı şirketler için çalışmaya devam ediyorlar.

Diğer bir grup gurbetçi kriz nedeniyle yurt dışında işlerini kaybetti ve bu nedenle memleketlerine döndü. Yurt dışındaki birçok vatandaşımız restoran ve otellerde çalışıyordu, ancak krizden en çok bu sektör etkilendi. Yurt dışındaki birçok vatandaşımızın gelirleri azaldı ve bu nedenle akrabalarına daha az para gönderiyorlar.

Yılın ilk 7 ayında gurbetçilerin gönderdiği para miktarı sadece 98,7 milyon avrodur. Salgından önce sadece bir ayda gurbetçilerden bu kadar para geliyordu. Ocak-Temmuz döneminde gönderilen tutarlar, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 200 milyon avro ve 2019’a göre 646 milyon avro (-87%) daha azdır.

Bu paraları insanlar fatura ödemek için, giyecek, yiyecek almak ve ev onarımları için kullandı. Bu paraların eksikliği binlerce hane tarafından hissediliyor. Bu durum ayrıca tüketimin azalmasına neden oluyor ve ekonomik büyüme oranını düşürüyor. Gurbetçilerimiz, en çok miktarda para Almanya, ABD, İspanya ve İngiltere’ye gönderiyorlar. Paralar, pandemi öncesinde olduğu gibi aynı ülkelerden gönderiliyor, ancak kat kat daha az miktardadır.

Kircaalihaber

Önceki Haber

Yunanistan Batı Trakya’daki Müslüman Türk Azınlık üzerinde baskılarını arttırıyor

Sonraki Haber

Karadağ Cumhurbaşkanı savcıya ifade verecek