“Gül, aşkın sembolüdür”

Sevdiklerimize, yakınlarımıza duygularımızı en iyi şekilde ifade etmenin bir yolu da hediye almaktır. Hediyelerin içinde en zarif, en güzel ve en estetik olanı şüphesiz çiçektir. TİME BALKAN portalı olarak Üsküp’ün meşhur Çiçek Pazarı’nda 30 yıldır çiçek dükkanı işleten Snezana Cvetkovska ile çiçek ve çiçekçilik üzerine samimi bir sohbet gerçekleştirdik. Snezana’ya göre aşkı ifade eden en güzel hediye çiçek…

Röportaj: Mehmed Arif / Fotoğraf: Aydın Davud

Üsküp’ün Çiçek Pazar’ında “Vanda” çiçek dükkanının sahibi Snezana Cvetkovska, 30 yıldır bu işi yapıyor. Daha önceleri Aerodrom ve şehrin merkezinde farklı yerlerde çiçekçi dükkanı işletmiş.

haber ic

En çok satışın yapıldığı zamanların düğünlerin olduğu bahar aylarına denk geldiğini belirten Cvetkovska, “Sezon Mayıs ayıyla birlikte açılıyor ve Eylül ayının sonlarına kadar devam ediyor diyebiliriz. 8 Mart için de satışlarımız artıyor fakat yıldan yıla satışlarımızda azalma var. Ülkemizde ekonomik standartların azalmasıyla satışlar da azaldı.” ifadelerini kullandı.

Çiçeklerden en çok gül satılıyor

Çiçekler arasından en çok gülün satıldığını vurgulayan Suzana “Bu önceden de böyleydi şimdi de böyle. Gül, aşkın sembolüdür. Aşkı en iyi ifade eden çiçek güldür. O çiçeklerin kraliçesidir. Son dönemde gençler birbirlerine farklı çiçekler de hediye ediyorlar, çeşitli çiçeklerden buketler alıyorlar.” şeklinde konuştu.

Karanfil Yugoslavya döneminin 8 Mart sembolü idi

Cvetkovska, “Eski jenerasyonlar karanfil satın alıyorlar. Çünkü Yugoslavya döneminde 8 Mart’ın sembol çiçeği karanfildi. Karanfillerimizi Türkiye’den getirtiyoruz.” dedi

Çiçekler Ekvador, Hollanda ve Türkiye’den ithal ediliyor.

Tüm çiçekleri sevdiğini söyleyen Cvetkovska, işini de gerçekten sevdiğini belirtti. “Çiçek sizin için ne ifade ediyor?” sorumuza tek kelimeyle şu cevabı verdi; “Güzellik”.

anetaSohbetimizin ardından hemen yan dükkana geçiyoruz. Çiçekçiler Odası başkanı Aneta Manevska ile tanışıyoruz.

16 yıldır çiçek dükkanı işleten Manevska “Çiçek hediye etmenin belli bir zamanı olmamalı ama özellikle 8 Mart’ta satışlarımız artıyor. Yıl içerisinde erkekler de kadınlar da birbirlerine çiçek hediye ediyorlar.” şeklinde konuştu.

İşimi seviyorum

Manevska, “Bu işe başladığım ilk on yıl içerisinde çiçekler benim için bir zevk işiydi, son yıllarda hayatta kalmak için bir alışkanlık, bir mecburiyete dönüştü. Fakat işimi hâla seviyorum ve zevk alıyorum. Kısacası mutluyum.” ifadelerini kullandı.

8 Mart yaklaşıyor. Çiçek dükkanları yine dolup taşacak. Bizler yakınlarımızı sadece belirli günlerde değil hayatımızın her anında hatırlamalıyız. Onları özel hissettirecek sürprizler yapmalı, aramızdaki sevgi bağını daima diri tutmalıyız.

Hediyeleşelim. Çünkü hediyeleşmek küskünlüğü, kırgınlığı, dargınlığı giderir, sevgiyi, sevinci, mutluğu hakim kılar.

IMG_9619
gul
haberic1

Read Previous

Haftanın Karikatürü

Read Next

Vicdani teklif

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *