Guardian: AB yetkilileri, Srebrenitsa soykırımını inkar yasasını değiştirmeyi planlıyor

Üst düzey AB yetkililerinin Bosna Hersek’teki aktüel krizin Srebrenitsa soykırımını inkar yasasından kaynaklandığını düşündükleri ve yasayı değiştirme hazırlığı yaptıkları iddia edildi.  

İngiliz Guardian’ın haberine göre üst düzey AB yetkilileri, eski Yüksek Temsilci Valentin Inzko tarafından kanunlaştırılan soykırımı inkar yasasının değiştirilmesiyle Bosnalı Sırplar ile uzlaşma sağlanabileceğini düşünüyor.

Eski Yüksek Temsilci Inzko, görev süresi sona ermeden hemen önce uluslararası mahkemeler tarafından soykırım olduğuna hükmedilen tüm soykırımların inkarını suç sayan bir yasayı dayatma yoluyla yasalaştırmıştı.

Inzko’nun bu adımı sonrasında Bosnalı Sırp siyasetçiler ülkedeki tüm kurumlarda boykot kararı almış ve uluslararası toplumun baskı ve dayatmasıyla kabul edilen tüm kanunların uygulamadan kaldırılması için bir inisiyatif başlatmıştı.

Basına sızan belgeler, AB’nin genişlemeden sorumlu komiseri Oliver Varhelyi’nin de Bosna’daki krizin sorumlusunun eski Yüksek Temsilci Inzko ve soykırım yasası olduğuna inandığını ortaya koymuştu.

Guardian’ın haberine göre Varhelyi, Inzko’nun kanunlaştırdığı yasanın doğruluğu tartışılmaz olsa da Bosna Hersek’te uzlaşı olmadan dayatma yoluyla kanunlaştırıldığı için yanlış olduğu görüşünde.

AB Yüksek Temsilcisi Inzko, Bonn yetkilerine dayanarak geçirdiği soykırımı inkar yasası öncesinde Sırp siyasetçilere savaş suçlularına verilen payelerin iptali için aylarca mühlet vermiş, soykırımdan hüküm giyen eski Sırp liderlerin yüceltilmesinin Bosna Hersek’te halklar arasında barış ve güvenin tesis edilmesine engel olduğunu ifade etmişti.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Bulgaristan’da Kovid-19 aşısı yaptıran emeklilere ek ödeme

Read Next

Kuzey Makedonya’da değişimlerin adı: Zoran Zaev