Kuzey Makedonya Birinci Başbakan Yardımcısı ve Siyasi Sistem ve Topluluklar Arası İlişkiler Bakanı Artan Grubi, Kuzey Makedonya ile Bulgaristan arasındaki sorunu çözmek için Fransız girişimi olduğunu söyledi.

Birinci Başbakan Yardımcısı Artan Grubi, Kuzeybatı Makedonya Ekonomi Odası’nın her yıl geçtiğimiz yıl olumlu sonuçlar elde eden en başarılı şirketleri ödüllendirdiği geleneksel etkinliğin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Grubi, “Bulgaristan’ın sunduğu tüm soruların yanıtlarını mümkün olan en yapıcı biçimde sunduk ve AB’nin kapısını aralayacak bir anlaşmaya varmak için yeni yetkililerin, yeni Hükümetin, Cumhurbaşkanı Radev’in bu konulardaki diyaloğa yapıcı bir şekilde yaklaşmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

Bulgaristan ile sorunun çözümü için Fransız girişimi olduğunu doğrulayan Grubi, “Evet, Fransız inisiyatifinin masada olması, tüm farklılıkların üstesinden gelecek şekilde 2022’nin önümüzdeki aylarında, ilkbaharda ilk hükümetler arası konferansın düzenlenmesi yönünde olduğu doğrudur.” ifadelerini kullandı.

Grubi, müzakereler için kesinlikle iyimserlik olduğunu ve önümüzdeki yılın ilk aylarında Kuzey Makedonya ve Arnavutluk’un müzakerelere başlamak için Aralık ayındaki AB zirvesinde olumlu bir sinyal alınacağını belirtti.

Grubi, “Seçmemiz gereken yeni bir hükümetimiz var. Komşu Bulgaristan’da henüz sona eren seçimlerin bir sonucu olan yeni hükümetle iletişim kuracağız ve yapıcı yaklaşım umuyoruz çünkü ülkemiz için, özellikle de Makedon kardeşlerim için onurlu bir uzlaşmaya hazırız.” değerlendirmesinde bulundu.

Önceki Haber

Son 24 saatte 168 yeni vaka, 7 ölü

Sonraki Haber

“Balkanlardan Tarihe Yansımalar” kitabı yayınlandı