Grip salgını Bulgaristan’da 10 ili etkisi altına aldı

Bulgaristan Sağlık Bakanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada bugün Plovdiv (Filibe) ve Dobriç (Hacıoğlu Pazarcık) illerinde grip salgını ilan edildiği bildirildi. Daha önce Pernik, Pazarcık, Smolyan (Paşmaklı), Stara Zagora (Eski Zağra), Yanbol, Burgaz, Şumnu ve Silistre illerinde grip salgını ilan edilmişti. Böylece grip salgını 10 ili etkisi altına aldı. Yarından itibaren Sofya ilinde de grip salgını ilan edilecek.

22-27 Ocak 2019 döneminde bu illerde bulunan okullarda eğitime ara verilecek. Çocuk ve kadın hastalıkları konusunda danışmanlık hizmetlerine, hasta ziyaretlerine, planlanan ameliyatlara ve profilaksi amacıyla aşılama hizmetlerine ikinci bir emir gelene kadar ara verilmektedir.

Eğitim ve Bilim Bakanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada yaşanan grip salgını nedeniyle 593 okulda ve anaokulda eğitime ara verildiği bildirildi.

Grip salgını nedeniyle Burgaz ilinde 137 okulun, Stara Zagora ilinde 120 okulun, Şumnu ilinde 65 okulun tatil süresi 22 Ocak 2019 tarihine kadar uzatıldı. , Pazarcık ilinde 122, Smolyan ilinde ise 60 okul tatil edildi. Yanbol ilinde 43 okul, Pernik ilinde ise 40 okul 23 Ocak’a kadar kapalı olacak.

Bugün Dobriç (Hacıoğlu Pazarcık) ilinde bulunan bütün okullar da Cuma gününe kadar tatil edildi. Cuma günü bölgede oluşturulan kriz masası gelecek hafta için karar almak üzere oturum gerçekleştirecek.

Filibe Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Stefan Stoyanov, “Filibe kentinde okullar da grip salgını nedeniyle tatil edilecek. 22-25 Ocak 2019 döneminde okullar kapalı olacak” diye bildirdi.

 

Kircaalihaber.com

Read Previous

Kosova’da üniversite öğrencileri de grevin sonlanmasını istiyor

Read Next

Türkiye ‘Kılıç’ ile uzaya çıkacak

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *