Gostivarlı Türk gençlerin kurduğu platform ülkedeki en başarılı “startup” seçildi

Kuzey Makedonya’nın Gostivar şehrinde yaşayan Yasin Şaban ve Mustafa Esti’nin kurucuları olduğu AgencyTicket.com platformu “Startup Club Macedonia İnkübatör” programında ülkedeki en başarılı startup (yeni girişim) seçildi.

TİMEBALKAN ÖZEL

AgencyTicket.com platformu kurucularından Yasin Şaban, platformun kuruluşu ve elde ettiği başarıyla ilgili haber sitemize özel açıklamalarda bulundu.

Platformun kurucu ortaklığını kendisi ve Mustafa Esti’nin üstlendiğini kaydeden Şaban, “Yazılımcı olarak, çeşitli yurtdışı şirketlerinde edindiğim geniş tecrübelerimle birlikte Türkiye’deki üniversite eğitimim, beni sektörde sağlam bir temele oturttu.” dedi.

Profesyonel yolculuğunun ilk büyük adımını, kendi startup’ı olan VnesiOglas.mk ile attığını belirten, “Şimdiki odak noktamız ise, seyahat endüstrisinde yenilikçi bir çözüm sunmayı hedefleyen ikinci girişimimiz AgencyTicket.com. Bu platformla, seyahat acenteleri ve macera arayan seyahat severleri bir araya getirerek, her iki tarafın da karşılaştığı zorluklara çözümler üretmeyi amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

– “Amacımız seyahat sektöründeki tüm acenteler için daha fazla görünürlük ve erişilebilirlik sağlayarak, rekabetçi pazarda onlara destek olmak”

AgencyTicket.com, seyahat acentelerinin tekliflerini geniş bir kitleye sunmasını ve kullanıcıların çeşitli seyahat paketlerini kolayca karşılaştırıp rezervasyon yapmalarını sağlayan bir platform olarak kurulduğunun altını çizen Şaban, “Amacımız, seyahat sektöründeki tüm acenteler için daha fazla görünürlük ve erişilebilirlik sağlayarak, rekabetçi pazarda onlara destek olmak.” değerlendirmesinde bulundu.

Kullanıcılar için ise bütçelerine ve ilgi alanlarına uygun, kaliteli ve güvenilir seyahat deneyimleri sunmayı hedeflediklerini anımsatan Şaban, “Platformumuz, seyahat acentelerine düşük maliyetle etkili pazarlama yapma ve geniş bir müşteri tabanına ulaşma imkanı sunarken, kullanıcılara da tek bir yerden geniş bir yelpazede seçenek sunarak, zaman ve para tasarrufu sağlıyor.” açıklamasında bulundu.

– “Brezilya ve diğer ülkelerden yatırımcıların tekliflerini alarak uluslararası arenada da dikkat çekmeyi başardık”

Startup Club Macedonia tarafından düzenlenen ImamIdeja (Fikrim Var) programında 150 startup başvurusu arasından öne çıkarak son 30’a kaldıklarını ifade eden Şaban, “Nihayetinde en başarılı startup olarak seçilip inkübatör programına dahil olduk. Bu başarı, platformumuzun yenilikçi yaklaşımını ve sektördeki potansiyelini teyit etti. Brezilya ve diğer ülkelerden yatırımcıların tekliflerini alarak uluslararası arenada da dikkat çekmeyi başardık.” diye konuştu.

Şu anda, 3 ay sonra gerçekleşecek olan yurtdışı yatırımcılar için hazırlanan etkinlikte, Makedonya tarihinde startup olarak ilk defa 1 milyon € yatırım alma potansiyeli olduğunu söyleyen Şaban, “Bunu maksimize etmek için yoğun bir şekilde hazırlanıyoruz. Bu süreç, AgencyTicket.com’un büyüme ve genişleme hedeflerine ulaşmasında kritik bir dönüm noktası olacak.” dedi.

– “Hedefimiz Avrupa’nın lider turizm platformlarından biri haline gelmek”

Balkanlar ve Avrupa’da benzersiz bir konuma sahip olan platformun, seyahat acentalarının turlarını geniş kitlelere sunma konusunda yaşadıkları sorunları ele alıp çözüm üretmeye odaklandığını vurgulayan Yasin Şaban, “Örneğin, yurtdışındaki bir acentanın tur paketlerinin geniş bir kullanıcı kitlesi tarafından görülmesini ve tek tıkla rezervasyon yapılabilmesini sağlayarak, seyahat sektöründe büyük bir ihtiyaca yanıt verdik. Bu yaklaşımımızla, acentalar için daha fazla görünürlük ve erişilebilirlik sunarken, kullanıcılar için de çeşitli seçeneklere kolayca ulaşabilme ve kolay rezervasyon yapabilme imkanı sağladık.
‘Hedefimiz Avrupa’nın lider turizm platformlarından biri haline gelmek’.” ifadelerini kullandı.

– “Fikirlerinizi onaylatmaya çalışmak yerine, onları gerçeğe dönüştürmeye odaklanın”

Genç girişimcilere neler önerirsiniz sorusunu yanıtlayan Şaban, girişimcilik yolculuğunda karşılaşacakları en büyük zorluklardan birinin sizi aşağı çekmeye çalışan, fikirlerinizi sürekli eleştiren çevrelerindeki insanlar olabileceğini belirtti.

Başarının anahtarının kendi içgüdülerinize güvenmek ve tutkularının peşinden gitmek olduğunun altını çizen Şaban, “Fikirlerinizi onaylatmaya çalışmak yerine, onları gerçeğe dönüştürmeye odaklanın. Elle tutulur bir ürün veya hizmet oluşturup piyasaya sürmek, eleştirileri sessize almanın ve fikrinizin değerini kanıtlamanın en etkili yoludur. Büyük başarılar, cesur adımlar atmak ve zorlukların üstesinden gelmekle elde edilir.” diye konuştu.

Girişimciliğin, dışarıda gece mi gündüz mü olduğunu bile fark etmeden sürekli çalışmayı gerektirdiğini ifade eden Şaban, “Eğer odak noktanız sadece finansal gelir ise, startup’ınızın %99 ihtimalle başarısız olacağını unutmamalısınız. Çünkü hemen para kazanma peşinde koşarken, uygulamanızın veya herhangi bir ürününüzün kalitesini düşürebilirsiniz. Bu durum, şirketinizi büyütme potansiyelinizi tam tersine çevirerek küçültmeye başlar ve ne yazık ki bu, en klasik başarısızlık hikayelerinden birine dönüşür. Başarılı bir girişimci olmanın yolu, ürününüze ve müşterilerinize değer katmaktan, kaliteli ve yenilikçi çözümler sunmaktan geçer.” değerlendirmesinde bulundu.

AgencyTicket.com olarak Yasin Şaban (CEO & developer), Mustafa Esti (CTO & developer),
Musab İbraimi (CFO), Altin Beqiri (UX & UI designer), Simona Simovska (Satış ve Pazarlama Müdürü) ve İmet Ristemi (Takım Lideri & Full Stack Developer) olmak üzere 6 kişilik ekipten oluştuklarını belirten Şaban, sözlerini şöyle noktaladı:

“Aynı zamanda, sizlerden bu kadar sıcak bir ilgi gördüğümüzden çok mutluyuz. Bu destek ve ilgi, bizi daha da motive ediyor ve çalışmalarımıza olan inancımızı artırıyor.”

Read Previous

Üsküp’te 120 boğmaca vakası

Read Next

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile görüştü