Gostivar ve Ohri’de Şiir Şöleni

Hafta sonunda Çanakkale Savaşlarının 100. yıldönümü, Kosova Türk Yazarlar Derneği’nin 20. yıldönümü ve ADEKSAM Kültür ve Eğitim Derneği’nin kuruluşunun 18. yıldönümü dolayısıyla şiir şöleni düzenlendi.

bas foto siir 5

Şölene Kosova Türk Yazarlar Derneği ve ADEKSAM’ın yanı sıra, Üsküp’ün “Köprü” Derneği de katkılarını sundu. Gostivar’da ADEKSAM ve Ohri’de “Kardeşlik Birlik” İlkokulu’nun ev sahipliğinde düzenlenen şölene Kosova ve Makedonya’nın usta şairleri katıldı. Şiir şöleninde genç yetenekler de kendi şiirlerini okuma fırsatı yakaladılar.

Kosova’dan Enver Baki, İskender Muzbeg, Zeynel Beksaç, Taner Güçlütürk ve Yunus Şimşek, Makedonya’dan ise İlhami Emin, Fahri Ali, Rifat Emin, Rabia Ruşid, Hüsrev Emin, Leyla Şerif Emin, Medadin Limani ve Mehmed Arif okudukları şiirlerle şiirseverleri mest ettiler.

fahri 2

Üsküp’lü usta yazar Fahri Ali, böylesine bir şiir şöleninin yapılmasını ister Kosova yazarlarının ister Makedonya’da yaşayıp yaratan Türk yazarlarının değerlerini ifade etmek ve değerlerini yansıtmak açısından önemli olduğunu vurgulayarak “Bura Türk edebiyatının varlığını yaşatmak için yeni nesillere ihtiyacımız var. Yeni nesillerin, genç şairlerin, genç yazarların çıkması konusunda böylesi girişimlerin olumlu sonuçlar vereceğine inanıyoruz”, dedi.

enver

Kosovalı deneyimli şiir ustası Enver Baki ise şiir buluşmasının onun için eskiye dayanan dostlukların devamı olduğunu kaydederek “Kosova yazarları ile Gostivar senelerce işbirliği yapmış, birbirini tamamlamış, Türklüğümüzü pekiştirmiş ve aynı zamanda birliğimizi devam ettirmiştir. Bundan böyle de Kosova yazarları ile Makedonya, özellikle Gostivar kültür işçileri arasında bu işbriliğin daha da güçlü bir biçimde sürdürülmesini dilerim”, şeklinde konuştu.

TIMEBALKAN

Read Previous

Hahn Üsküp’te, Makedonya Beklentide

Read Next

BM Genel Sekreteri Ban Filistin ve İsraillilere seslendi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *