Görmez: Şimdi Yaraları Sarma Zamanı

Türkiye Başbakanı Davutoğlu’nun cuma namazını kıldığı Mardin Ulu Cami’de, Cuma hutbesini okuyan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Şimdi yaraları sarma zamanı” diye seslendi.

Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu, “Terörle Mücadele Eylem Planı”nı açıklamasının ardından, cuma namazını Mardin Ulu Cami’de kıldı.

Davutoğlu, beraberindeki bakanlarla kent merkezindeki Ulu Cami’ye geldi.

Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in kıldırdığı cuma namazı sonrası Başbakan Davutoğlu, çıkışta vatandaşların sevgi gösterileriyle karşılaştı. Vatandaşlar, “Mardin seninle gurur duyuyor”, “Şehitler ölmez vatan bölünmez”, “Dik dur eğilme Mardin seninle” sloganları atarak, tekbir getirdi.

Eski Mardin Çarşısı’nı da gezen Davutoğlu, burada esnaf ve vatandaşlarla sohbet etti, oyuncak dağıttığı çocukları sevdi.

“Şimdi Yaraları Sarma Zamanı” kampanyası başlatıldı

Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Ulu Cami’de okuduğu cuma hutbesinde, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bugün bütün camilerde “Şimdi Yaraları Sarma Zamanı” kampanyasını başlattıklarını, bu kampanyanın manevi boyutunun çok daha önemli ve büyük olduğunu belirtti.

Görmez, 90 bin camide “Şimdi yaralarımızı sarma zamanıdır” diye seslendiklerini vurgulayarak, “Bu mübarek mekanlarda, bu şehirlerde, eli kalem tutacak nice çocuklar, nice gençler nasıl olurda kendi milletine, kendi annesine, kendi babasına, kendi vatanına çukurlar kazarak, oralara bombalar yerleştirerek, o şehirleri tahrip edebilir? Bütün bunlarda her birimizin sorumluluğu yok mudur? Biz her birimiz, mümin olarak üzerimize düşen vazifeleri yerine getirebildik mi? Hep birlikte bunun üzerinde düşünmek zorundayız” diye konuştu.

“Milletimiz dünyanın bütün mazlumlarının yaralarını sarmaya koşuyor” diyen Görmez, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Gazze’ye bombalar yağdı, sizler yaralarını sarmaya gittiniz, camilerini tamir etmek üzere bizzat ziyaret ettiğimde harabeye dönen mabetlerin üzerinde şu levhayı görmüştüm, ‘İşgalciler, harabeye çevirir fakat Türkiye gelir tamir eder, imar eder’ bunu gördüğüm de gözlerim yaşarmıştı. Afrika’da açlık ve kıtlık ortaya çıktı Somali’yi ayağa kaldırmak için bu aziz millet seferber oldu. Afrika’nın en ücra köşesindeki kardeşlerinin yarasını sarmak için koştu, koşturdu. Arakan’da zulme uğrayan kardeşleri oldu, yaralarını sardı.”

Görmez, Türk milletinin birçok ülkede yaşanan sıkıntılarda o ülkede yaşayan vatandaşlara destek olduğunu kaydetti.

Kaynak: AA

Read Previous

Seçimler Yaklaşıyor, Seçmen Sayısı İse Muamma

Read Next

Anevski: Yaneva Yasaları İhlal Etti ve İki Savcıyı Acımasız Bir Şekilde Tahliye Etti

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *