Göç Sorununu Tetikleyen Nedenler Nelerdir?

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ve haliyle yönetiminin en önemli sorunları arasından biri ekonomi diğer ise göç meselesi olduğu bir gerçektir. Çünkü yanlış ekonomi politikaları yüzünden ülkeyi zor bir politik sürece sürüklendiği, bunun neticesinde de göçün giderek bir artışa neden olduğu malumunuz kendini belirgin bir şekilde hissettirmektedir.

Göç meselesinde de ekonomi gibi, iş kontrolden çıkmış görünüyor

Bizzat kendim gördüm, halktan defalarca dinledim: Ülke genelinde artan işsizlik oranı, bunun yanında gelecek endişesi, yolsuzluk, devlet politikalarına karşı güvensizlik gibi sorunlar ciddi oranda göç dalgasını beraberinde getirmektedir. Bu kadar büyüklükteki göç sorununun ön plana çıkartılmaması, devletin acizliğini akla getirmektedir. Ne yazık ki hükümetin bu konuda attığı uygulanabilir somut bir adım bulunmamaktadır.

Yapılması gerekenlere gelecek olursak eğer; göç adı altında Makedonya vatandaşları ile daha iyi bir ilişki geliştirip, her alanda bunların tartışılması, çözümler ortaya konulması, belki de kişilerden çok ülkenin menfaati adına iyi bir adım olacaktır. Ekonomi gibi göç sorununda da kalıcı çözümü getirecek siyasi kararlar almak gerekmektedir. Aksi taktirde bu sorunlarla yaşamak zorunda kalacağız. Çünkü bu kadar hızlı cereyan eden bir göçün durdurulamaması, ilerde ülkede çok ciddi sorunlara yol açacaktır.

O halde şu anda sorunun kaynağı nedir?

Bu sorunun cevabı çok basit: önceki ve mevcut yönetimlerin yanlış politikaları sonucu sorunlar ardı ardına gelmeye başladı ve doğal olarak göç sorununu tetikledi. İnsanlarımız da çok haklı bir şekilde kendi içinde sorunlarla uğraşan bu ülkeyi terk edip, daha iyi bir gelecek arama adına göç etmeye başladılar. Bu sayı ne yazık ki son yıllarda ciddi oranda artarak devam etmekte ve ne noktada sonlanacağı bilinmemektedir. Bilinen bir şey var o ise her şey olup bittiği zaman iş işten geçmiş olacaktır.

Özetlemek gerekirse: Göç sorunu siyasi bir sorundur ve Kuzey Makedonya’nın da en önemli sorunları arasında yer almaktadır. Giderek artmaya devam eden bu göçler, Kuzey Makedonya’nın günümüzde bir göç ülkesi olduğunu göstermektedir. Yanlış siyasi kararlar neticesinde halkın önemli bir kısmı hatanın bedelini ülkeyi terk ederek ödemektedir. Şunu unutmayalım ki devletler insanlar olmadan var olamazlar.

Read Previous

Dünya Bankasından “asrın felaketi” sonrası Türkiye’ye 1,78 milyar dolarlık destek

Read Next

Türkiye’de eğitim gören Kosovalı öğrenciler depremzedeler için seferber oldu