“Göç baskısı sıfır düzeyinde, Türkiye ile yapılan anlaşmalar kusursuz işliyor”

Bulgaristan Başbakan Boyko Borisov, AB’nin bundan sonra izleyeceği koheziyon politikası konusunda düzenlenen yüksek düzey toplantısının AB Konseyi Bulgaristan Dönem Başkanlığı programında yer alan en önemli toplantı olduğunu öne sürdü.

Toplantının açılışında konuşan Borisov “Çözüm getirilmesi gereken konulardan biri göç konusudur” dedi ve Türkiye ile yapılan göç anlaşmasının uygulanmasına yüksek değer biçti.

Borisov, Türkiye ve Yunanistan arasındaki geri kabul anlaşmasının iptali haberi ile ilgili endişe duyduğunu belirtti. “Bu bağlamda Bulgaristan, Schengen’in dış sınırı olarak üzerine düşenini yaptı, dahası da göç baskısının sıfır düzeyinde olduğunu söyleyebilirim. Türkiye ile yaptığımız anlaşmalar kusursuz işliyor” şeklinde konuştu Başbakan.

Sofya’da koheziyon politikası konusunda düzenlenen yüksek düzey konferansının açılışında Borisov, AB’nin bir sonraki çok yıllı mali çerçevesini gelecekte mülteci krizlerinin kontrol altına alınmasına yönelik kaynakların tahsis edilmesi ile ilişkilendirdi.

Kircaalihaber.com

Read Previous

Eski Boşnak komutan Oric yeniden yargılanacak

Read Next

Stoltenberg’den Yunanistan ve Türkiye’ye itidal çağrısı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *