Girgin: Bosna Hersek’te hükümet dış müdahaleler olmadan kurulabilir

Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin, Bosna Hersek’te yeni hükümetin kurulması sürecinin zaman aldığını fakat bu sürecin dış müdahale olmadan gerçekleşebileceğinden emin olduğunu söyledi.

Büyükelçi Girgin, dün Saraybosna’da düzenlenen Bosna-Hersek Başbakan Yardımcısı Hakkija Turajlić’in katledilmesinin 30. yıl dönümünde düzenlenen anma törenine katıldı.

Burada AA muhabirine konuşan Girgin, “Seçimleri başarıyla gerçekleştiren ve her düzeyde parlamentosunu seçim sonuçlarına göre oluşturan Bosna Hersek’in, dışarıdan müdahale olmaksızın farklı düzeylerde de hükümetleri kurabileceğinden şüphemiz yok” dedi.

Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt’in yeni bir müdahaleye hazırlandığı iddialarını değerlendiren Büyükelçi Girgin, “Biliyorsunuz Türkiye, Barışı Uygulama Konseyi (PIC) Yönetim Kurulu üyesi ve diğer İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ülkelerini de temsil ediyor. Bahsettiğiniz itirazlar kamuoyu tarafından biliniyor ve Türkiye’yle birlikte İİT ülkelerince de paylaşılıyor. Geçtiğimiz günlerde İİT Büyükelçileriyle yine istişarelerde bulunduk. Ortak görüşlerimizi toplantıdan sonra Yüksek Temsilciyle de paylaştık. Biliyorsunuz Yüksek Temsilcilik Ofisi birkaç gün önce BHT1’e bir açıklama yaptı. Bu açıklamada, tüm seviyelerde yasama ve yürütme makamlarının yasalar çerçevesinde oluşturulmasının yerel siyasi aktörlerin sorumluluğunda olduğunu vurgulandı. Bu açıklamadan da, Yüksek Temsilcinin bahsettiğiniz gibi yeni bir müdahale planlamadığı anlaşılıyor. Zaten parlamentoları dışlayarak halkın iradesini yok sayacak böyle bir müdahalenin, Bosna-Hersek’in daha yeni onaylanan AB üyelik süreci bakımından da zararlı olacağı ortada. Başarılı bir şekilde seçimleri düzenleyen ve seçimlerin sonuçlarına göre tüm seviyelerdeki parlamentolarını da oluşturan Bosna-Hersek’in, çeşitli seviyelerdeki hükümetlerini de aynı şekilde dışarıdan müdahale olmadan kurabileceğine şüphemiz yok. Geçtiğimiz günlerde dünyanın önemli bir ülkesinde parlamento başkanı seçmek için 15 tur oylama gerekti. Demokratik süreçler her ülkede bazen zaman alabiliyor” dedi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Kosova hükümeti orduda yaşanan ayrılıklardan endişeli

Read Next

Yunan yetkilinin F-16 sözleri Yunanistan’ı karıştırdı