Gevgeli’de Kaos, Kamp Dolu, Taksiciler Protesto Düzenliyor

Gevgeli’de mülteci kampı dopdolu, Gevgeli taksi şoförleri mültecilerin 24 saattir Yunanistan’dan Makedonya’ya mülteci taşıyan uluslararası tren hattının çalışmasına izin vermiyor.

Taksi şoförleri sadece uluslararası yolcu ve yük trenlerine izin veriyor, mültecilerin taşınması için ayrılan özel trenlerin hareketini engelliyor. Şoförler daha önce olduğu gibi mültecilerin taşınması için tren ve otobüslere göre onlara öncellik tanınmasını istiyorlar.

Oysa 6 gün önce hükümet düzeyinde mültecilerin genelde tren ve otobüslerle taşınması kararı alınmıştı, gerek görüldüğü takdirde taksiler de kullanılacak. Söz konusu karara taksiciler de evet demişti. Dünden itibaren düşüncelerini değiştiren taksiciler mültecilerin taşınmasında son olmak istemediklerini kaydettiler.
Resmi olmayan bilgilere göre taksiciler Gevgeli’den Tabanovce’ye kadar mültecilerden 100 avro alıyorlar.

Taksi şoförlerinin tren yolunu kapaması nedeniyle Suriyeli dün akşam mülteciler geceyi soğuk kaplarda geçirmek zorunda kaldılar.

Sınırda mültecilerle sürekli yakından ilgilenen NuN Vakfı’nın dün akşam saat 20: 00 sularında çektiği fotoğraf Gevgeli kampındaki durumu çok açıkca gözler önüne sermektedir.

TIMEBALKAN

Read Previous

Kabe’nin kapısı Cumhurbaşkanı Erdoğan için açıldı

Read Next

Savcıların Maaş Miktarı Yaneva’ya Bağlı Olacak

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *