Gervalla, dört ülkenin Kosova’yı tanıma kararını geri çektiği iddialarına yanıt verdi

Kosova Dışişleri Bakanı Donika Gervalla, Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakoviç’in bugün dört ülkenin Kosova’nın bağımsızlığını tanıma kararını geri çektiği yönündeki iddialarına yanıt vererek, “Hiçbir ülkeden Kosova’yı tanıma kararını geri çektiğine yönelik bilgi gelmedi” dedi.

Kosova’nın Avrupa Konseyi’ne üyelik başvurusu hakkında düzenlediği basın toplantısında Gervalla, Sırbistan’ın iddilarına da yanıt verdi. Gervalla, Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakoviç’in iddialarına yönelik yaptığı açıklmada, “Hiçbir ülkeden Kosova’yı tanıma kararını geri çektiğine yönelik bilgi gelmedi. Açıkçası, Sırbistan da bu bilgiyi paylaşmadı. Kosova’nın Avrupa Konseyi’ne üyelik başvurusundan hemen sonra, dört ülkenin Kosova’nın bağımsızlığını tanıma kararını geri çektiğini söylemeleri iki şeye işaret ediyor: Ya bu iddilar doğru değil, ya da söylediklerinin aksine tanıma kararlarının geri çekilmesi yönünde uzun süredir çalışıyorlar” ifadelerine yer verdi.

Kosova’nın Avrupa Konseyi’ne üyelik başvurusu konusunda ise Gervalla, bunun bağımsızlık ilanından sonra en önemli adım olduğunu söyledi.

Kosovaport

Read Previous

IUS başarılı öğrencileri desteklemeye devam ediyor

Read Next

Rize-Artvin Havalimanı açıldı