“Gençlerin Gözünden Ata Yadigarı Topraklar” konulu fotoğraf sergisi

“Gençlerin Gözünden Ata Yadigarı Topraklar” konulu fotoğraf sergisinin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, “Biz Anadolu’da bir olursak, iri olursak, diri olursak, Ankara ayakta olursa Arakan, Kosova, Bosna, Yemen, Somali ayakta olur. Ankara varsa buraların hepsi var olur.” dedi.

Topçu, Gençlik ve Spor Bakanlığının desteğiyle Yerli Düşünce Derneğince hazırlanan ve Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesindeki “Gençlerin Gözünden Ata Yadigarı Topraklar” konulu fotoğraf sergisinin açılışına katıldı.

Derneğin Onursal Başkanı da olan Topçu, açılışta yaptığı konuşmada, Gençlik ve Spor Bakanlığına desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığına da çağrıda bulunan Topçu, her iki bakanlığın da benzeri projelere destek vermesini istedi.
Derneği amacının dilde, fikirde, işte birliği oluşturmak için karınca kararınca çaba göstermek ve hizmet vermek olduğunu belirten Topçu, “Nihai hedefse önce Anadolu’da, sonra bütün gönül coğrafyamızda milleti vahideye ulaşmaktır.” diye konuştu.

Topçu, “Neticede nerede biz varsak, nerede var olmuşsak, bugün de bize çizilen bu resmi sınırları tanımadan atalarımız nereye ayak basmışsa, orada hangi kardeşimiz varsa, onunla bir olmak, beraber olmak, aynı havayı teneffüs etmek, bunu da yeterli görmüyoruz, birbirimizle tanışmak, yeniden bilişmek, yeniden birbirimizi anlamak noktasında çaba sarf ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Gençlere tavsiyelerde bulunan Topçu, herkes üzerine düşeni yaparken gençlerin de üzerlerine düşeni yapmalarını istedi. Topçu, şunları kaydetti:
“Bizim Ankara’da ne kadar hakkımız varsa, Şam’da yaşayan kardeşimizin de o kadar hakkı var. Şam’da yaşayan kardeşimizin Şam’da ne kadar hakkı varsa Ankara’da yaşayanın da orada o kadar hakkı var. Bu Bağdat için de böyle, Bakü için de böyle, Almatı için de böyle… Neticede bizim Anadolu coğrafyası ne kadar hakkımızsa, Balkanlardan Çin Seddi’ne, medeniyet coğrafyamızda yaşayan kardeşlerimizin bir tamamının da burada o kadar hakkı var.”

Fotoğraf sergisi

Proje koordinatörü Ayşe Selva Bektaş, “Gençlerin Gözünden Ata Yadigarı Topraklar” fotoğraf sergisinin 30 üniversite öğrencisinin 10 gün boyunca Makedonya, Kosova, Bosna Hersek, Arnavutluk ve Karadağ’ı gezerek çektiği fotoğraflardan oluştuğunu söyledi.

“Kültürel değerler, savaşın izleri ve doğal miras” konularında çekilen 60 fotoğrafın bu sergide yer aldığını kaydeden Bektaş, serginin 3 gün boyunca vatandaşların beğenisine açık olacağını belirtti.

Bektaş, 28 Ekim Cuma günü de serginin Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesinde açılacağını bildirdi.

Kaynak: AA

Read Previous

“Türk Masal Saati Bu Kez Tsvetovo’daydı”

Read Next

Skopje City Mall sahibi el değiştirdi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *