Genç Kalemler Derneği ve Üsküp Yunus Emre Ensitütüsü işbirliğinde Gazi Üniversitesi Rektörü Musa Yıldız’ın sunumuyla “Yesi’den Balkanlara Hoca Ahmet Yesevi’nin İzinde” konulu konferans çevrim içi olarak düzenlendi.

Genç Kalemler Derneği’nin sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Genç Kalemler Derneği ve Üsküp Yunus Emre Ensitütüsü iş birliğinde Gazi Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Musa Yıldız’ın sunumlarıyla “Yesi’den Balkanlara Hoca Ahmet Yesevi’nin İzinde” konulu konferans düzenlendi.

Moderatorlüğünü derneğimizin gönüllülerinden Fatih Ali’nin gerçekeleştirdiği program, dernek başkanımız İlyaz Muharem ve Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Sayın Serhat Kula’nın selamlama konuşmaları ile başladı.

Prof. Dr. Musa Yıldız konuşmalarında, Hoca Ahmet Yesev’nin İslam Medeniyetinde önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, “Ahmed Yesevi, Peygamber Efendimizin Mekke’den yaymış olduğu İslam ışığına bir ayna tuttu ve Anadolu’ya yansıttı. Bu ayna, Anadolu’da Hacı Bektaş Veliler, Yunus Emreler, Mevlanalar olarak, Balkanlarda ise Sarı Saltuklar, Demirci Babalar olarak tezahür etti. Bugün Anadolu’da Balkanlarda Türklük ve İslam varsa bu, önce Allah’ın sonra Hoca Ahmed Yesevi sayesindedir.” dedi.

Gostivar ve civarından gençlerin yoğun ilgi gösterdiği programa, dernek yönetimimiz ile birlikte Edirne’den Trakya Üniversitesi Ögretim Üyesi Doç.Dr. Mustafa Şentürk ve Trakya Üniversitesi Araştırma Görevlisi Ömer Faruk Kahve katılım gerçekleştirdi.

Çevrim içi gercekleşen konferans sosyal medya hesaplarımızdan canlı olarak yayınlandı.

Önceki Haber

Türkiye-Bulgaristan ticaret hacminde 2021 hedefi 5 milyar dolar

Sonraki Haber

Bosnalı hayırsever kadın, göçmenlere ‘annelik’ yapıyor