Geldi, gördü, gitti

Üsküp’ün iki günlük resmi ziyaretinde bulunan Johhanes Hayndl, dört siyasi liderini aynı masaya oturtmadan gitti. Gelen haberlere göre önümüzdeki hafta Hayndl’ın yeni bir görüşme turu için tekrar Üsküp’e gelecek.

Almanya’nın özel temsilcisi Johannes Hayndl iki günlük bir ziyaretin ardından herhangi bir açıklama yapmadan Üsküp’ten sessizce ayrıldı.

Kısa yazılı açıklamada Hayndl, Makedonya’daki siyasi krize ilşkin tarafların görüşlerini dinlemek için geldiğini kaydetti. Hayndl dün ve önceki gün siyasi parti liderleri Nikola Gruevski, Zoran Zaev, Ali Ahmeti ve Menduh Taçi ile ikili görüşmler gerçekleştirdi.

Görüşmeden sonra VMRO DPMNE lideri Nikola Gruevski siyasi krizden hızlı bir şekilde çözümün bulunması için kararlı olduklarını vurguladı. Diğer siyasi parti liderleri ise 5 Haziran’daki erken parlamento seçimlerin derhal ertelenmesini talep ettiler.

Hajndl’ın Pırjino Anlaşmasını imzalayan siyasi parti liderleri ile neden ortak bir toplantı yapmadığı merak ediliyor.

Almanya özel temsilcisinin Üsküp’ten sonra Atina’ya gitmesi ise şaşırtıcı oldu. İç siyasi kriz olduğunu göre Hayndl’ın Yunanistan’ı ziyaret etmesi acaba isim sorunu ile ilgili bazı gelişmeler var mı sorusunu gündeme getirdi.

Read Previous

ABD’nin ikinci adamı Biden Kosova’yı ziyaret edecek

Read Next

Bulgaristan hükümeti, Türkiye sınırında inşa ettiği tel örgü için 3 milyon avro ilave kaynak ayırdı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *