Geçtiğimiz yıl Sırbistan’dan 100 binden fazla göçmen geçti

Sırbistan Mülteciler Komiserliği, ellerindeki verilere göre geçtiğimiz yıl ülkeden 107.000 göçmen geçtiğini ve son on yılda bir buçuk milyondan fazla göçmenin geçiş yaptığını açıkladı. 

Verilere göre, şu anda Sırbistan’da yaklaşık 4.000 göçmenin bulunduğu ve bunların çoğunluğunu Suriyelilerin oluşturduğu tahmin ediyor.

2023’te Sırbistan’a gelen göçmenlerin yarıya yakınını Suriye vatandaşları oluştururken bunları Afganistan, Pakistan, İran ve diğer ülkelerin vatandaşları izliyor.

Yetkililer, “Olası göç yollarının Arnavutluk ve Karadağ üzerinden Hırvatistan’a, Sırbistan’ın güney bölgeleri üzerinden Bosna-Hersek’e ve Sırbistan’ın güney ve doğu bölgelerinden Hırvatistan, Macaristan ve Bosna-Hersek’e doğru ilerleyebileceğini” kaydediyor.

Mültecileri Koruma ve Yardım Sağlama Merkezi İcra Direktörü Radoš Đurović, geçtiğimiz yıl insan kaçakçılığında yaşanan artışın Macaristan’ın mültecileri kanunlara aykırı bir şekilde Sırbistan topraklarına geri itmesinin bir neticesi olduğunu ileri sürdü. 

Đurović ayrıca Avusturya, Macaristan ve Sırbistan arasında yapılan bir anlaşma çerçevesinde Macar hududundaki ağırlığın azaltılması ve göçmen yükünün başka tarafa yönlendirilmesine çalışıldığını söyledi. 

Đurović, 2024’te Avrupa Birliği’nin Türkiye ile göçmenlere yardım ve destek anlaşması imzalamaması halinde Sırbistan’ın göç konusunda yeni zorluklarla karşılaşmasından endişe ettiklerini ifade etti. 

Kaynak: Balkan News

Read Previous

2023 yılında Kosova yollarına 42 bin yeni araç eklendi

Read Next

Kovaçevski: Gizli toplantılara gerek yok, Mickoski ile halka açık bir toplantı yapacağız