Geçen yıl Meclis’i 10 bin vatandaş ziyaret etti

Geçtiğimiz 2023 yılı boyunca, Parlamento Enstitüsü, ilkokul çocukları, lise öğrencileri, üniversite öğrencileri ve vatandaşlardan oluşan toplam 10 bin 245 ziyaretçinin katılımıyla toplam 255 Meclis turu gerçekleştirdi.

Geçen yıl Aralık ayında, toplam ziyaretçi sayısından 23 grup için turlar gerçekleştirildi ve toplam 892 ziyaretçi katıldı.

Parlamento Enstitüsü tarafından MIА’ya bildirildiği üzere, bu turlar aracılığıyla, bir saat süren bu etkinliklerle vatandaşlar, Meclis binasını görme ve milletvekillerinin çalışma alanlarını gözlemleme fırsatı buluyor.

Aynı zamanda, bu turları ziyaret edenler, yasama organının işleyişi ve organizasyonu hakkında bilgi edinme şansına sahip oluyor. Temsilci odaları ve salonları görmelerinin yanı sıra, tarih ve yasama süreci hakkında da bilgi ediniliyor.

Parlamento Enstitüsü’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Makedonca, Arnavutça ve İngilizce dilinde profesyonel rehberler tarafından yapılan bu turlar tüm ziyaretçilere ücretsiz olarak sunulmaktadır. Ziyaretler, her Cuma günü (saat 9:00 ile 15:00 arasındaki her saatte) veya Salı’dan Perşembe’ye kadar olan ek saatlerde (saat 9:00 ile 10:00 arasında) gerçekleştirilmektedir.” denildi.

Parlamento Enstitüsü tarafından verilen bilgilere göre, 2015 ile 2022 yılları arasında Meclis’i ziyaret eden toplam 42 bin 990 vatandaş, öğrenci ve ilgilenen kişi bulunmaktadır.

Bu dönem içinde toplamda 1.047 organize edilmiş tur gerçekleştirilmiştir.

Read Previous

Türkiye’de Mossad’a operasyon

Read Next

BM Filistin Raportörü, İsrail’in Filistinlileri zorla yerinden etmesinin “insanlık suçu” olduğunu belirtti