‘’Gazetecileri ve medyayı etiketleme, itibarsızlaştırma ve düzenlemeye yönelik girişimlerde bulunulmamalı’’

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Gazetecileri ve medyayı etiketleme, itibarsızlaştırma ve düzenlemeye yönelik girişimlerde bulunulmaması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Araştırmacı Gazetecilik Laboratuvarı (IRL) gazetecilerinin dahil olduğu mahkeme sürecindeki en son gelişmeler üzerine yaptığı açıklamada, ‘’Avrupa Birliği’ne üye olmayı seçen ve Avrupa’nın demokrasi, şeffaflık ve sorumluluk değerlerini paylaşan bir ülke olarak, medya özgürlüğüne ilişkin uluslararası standartlara saygı gösterilmesi ve uygulanması gerekli.’’ diye konuştu.

Gazetecileri ve medyayı geçmişte olduğu gibi etiketleme, itibarsızlaştırma ve düzenlemeye yönelik girişimlerde bulunulmaması gerektiğini vurgulayan Pendarovski, ‘’Bu tür süreçler demokratik gelişmeye yol açmadı.’’ dedi.

Basın özgürlüğünün bir toplumdaki demokrasinin derecesi ve kamu çıkarının korunmasıyla doğrudan ilişkili olduğunu kaydeden Pendarovski, ‘’Gazeteciliğin özgür bir meslek olduğunu ve bu nedenle öz denetim ilkesine tabi olması gerektiğine dikkat çekiyor.’’ değerlendirmesinde bulundu.

Read Previous

Yunanistan unsurlarınca geri itilen 77 kaçak göçmen kurtarıldı

Read Next

Mickoski: AB raporu hiç bu kadar kötü olmamıştı