Furkan Çako YÖK Başkanı Yekta Saraç’ı Kabul etti

Devlet Bakanı Furkan Çako YÖK Başkanı Yekta Saraç ve Heyetini Makedonya Cumhuriyeti Başbakanlık binasında kabul etti.

Görüşmeyle ilgili açıklama yapan Bakan Furkan Çako, “YÖK Başkanı ile yapmış olduğumuz görüşme esnasında özellikle Makedonya ile Türkiye arasında genel ilişkileri değerlendirme imkanımız oldu. Ayrıca özel olarak eğitim alanında bugüne kadar atılan adımları da değerlendirdik”, dedi.

Yaptığımız değerlendirme sonucunda bundan sonra da Makedonya ile Türkiye arasında, özellikle YÖK’ün de katkılarıyla eğitim alanındaki çalışma programlarını artarak devam edeceğini teyit ettiklerini belirten Furkan Çako, “tabii ki görüşmeler bundan sonra da devam edecek.” ifadelerini kullandı.

YÖK Başkanı Yekta Saraç dün akşam MATÜSİTEB’in düzenlediği akşam yemeğine da katıldı. Yemeğe ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği Müsteşarı Sinan Ertay ve İkinci katip Yusuf Ziya Kenar, TİKA koordinatörü Teoman Tiryaki, Yunus Emre Müdürü Mehmet Samsakçı, Anayasa Mahkemesi Üyesi Salih Murat, Halkbank Üsküp Genel Müdürü Necdet Palakçı, MATTO Başkanı Tuna Eyüp Kahveci, MANU Üyesi Numan Aruç katıldı.

Yemekte Türklerin eğitim sorunları ve çözüm önerileri görüşüldü. Özellikle Türkiye’ye giden Makedonya’lı Türk talebelerinin geriye dönmemesi konusu masaya yatırıldı ve nelerin yapılabileceği konuşuldu.

TİMEBALKAN

Read Previous

Jess Bailey: Endişeliyim

Read Next

Rodop milletvekili İlhan Ahmet azınlık ilkokullarındaki yeni “Cuma” uygulamasını sordu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *