Kosova Başbakanı Albin Kurti, Paris’te Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile biraraya geldi.

Başbakan Albin Kurti ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ikili görüşme öncesinde Elysee Sarayı’nda bir basın toplantısı düzenledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, düzenlenen basın toplantısında, Kosova ve Sırbistan’a diyalog sürecinde bir uzlaşı yolu bulmaları konsunda çağrı yaptı.

Macron, “Kosova, tüm Batı Balkan ülkeleri gibi, hem liderleri hem de halkıyla AB’ye ilgi duyuyor. Kosova ve Sırbistan’ı Avrupalılar olarak bir anlaşmaya varmaya ve bir uzlaşı yolu bulmaya davet ediyorum. Bu sürece ve Kosova’ya olan desteğimiz sürecek. AB’ye yakınlık, ilişkilerin normalleşmesi, sürdürülebilir kalkınma için uzlaşı sağlanması gerekli.

Başbakan Albin Kurti ise, Fransa’nın Kosova’ya sunduğu desteklerden dolayı teşekkür ederek, “güçlü bir ülkenin Cumhurbaşkanı ile görüşme gerçekleştirmekten dolayı büyük bir mutluluk duyuyorum. Avrupa’nın en genç devletinin başbakanı olarak bu şahsim için bir ayrıcalık ve sorumluluktur. Avrupa-Atlantik ittifakı çerçevesinde, sivillere karşı soykırım da dahil olmak üzere, toprakları ne pahasına olursa olsun hedef alan şovenist bir rejimi sona erdirmek için sunduğunuz katkıdan dolayı bir kez daha Kosova ve halkı adına şükranlarımı ifade etmek istiyorum. Kosova’daki gelişmeler ve hükümet taahhütlerimiz hakkında sizinle görüşme fırsatına sahip olmaktan dolayı onur duyuyorum. Devletimiz ne kadar küçük olursa olsun, kurumsal yapılanmamızı hukukun üstünlüğü ve düşünce özgürlüğü çervesinde tamamlamaya kararlıyız. Sizi temin ederim ki, özellikle de yeni ABD Başkanının seçilmesinden sonra Brüksel’deki son gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Yeni bir siyasi durumun yaratıldığına inanıyoruz. Bu siyasi duruma katkıda bulunacağız” dedi.

Başbakan Albin Kurti, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’u Kosova’yı ziyaret etmeye davet etti.

Kaynak: Kosovaport

Önceki Haber

Yunanistan’da açık havada maske takma zorunluluğu kaldırılıyor

Sonraki Haber

YTB Avrupalı Türkleri Sırbistan’da karşılıyor