Forbes: Yunanistan Türk donanmasıyla boy ölçüşemez

Amerikan Forbes dergisinde, Türkiye ve Yunanistan donanmalarını kıyaslayan bir yazı yayımlandı. Türk donanmasının her yıl önemli ölçüden büyüdüğüne ve geliştiğine dikkat çekilerek, “Yunanistan, Türkiye’yle kesinlikle boy ölçüşemez. Yunanistan, Türkiye’ye ayak uydurabilmek için donanmasını yükseltmeye ihtiyaç duyacak” denildi.

Dünya basınında Türk donanmasına yönelik övgü dolu yazılar yayımlanmaya devam ediyor. Amerikan Forbes dergisi Yunanistan ile Türk donanmasını karşılaştırarak Türkiye’nin donanmadaki başarısını bir kez daha gündemine taşıdı.

“Yunanistan’ın yeni gemilere ihtiyacı var”

“Yunanistan, Türkiye’ye Ayak Uydurabilmek İçin Donanmasını Yükseltmeye İhtiyaç Duyacak” başlıklı Paul Iddon imzalı yazıda başta TCGG olmak üzere Türk donanmasının her yıl hedefine yeni bir tanesini ekleyeceği belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

  • “Yunanistan, Türkiye’ye ayak uydurabilmek için donanmasını yükseltmeye ihtiyaç duyacak. Atina, rakibi Türkiye’nin hızla büyüyen deniz gücüne karşı koymak için daha yeni ve daha modern savaş gemilerine ihtiyaç duyacaktır. Yunanistan, her yıl önemli ölçüde büyüyen ve gelişen Türkiye’yle kesinlikle boy ölçüşemez.”

Dergide Türkiye’nin gelecek yıllardaki donanma planlarından bahsedilirken Yunanistan’ın Türkiye’nin artan deniz gücüne karşı önlem alması gerektiği ifade edildi.

“Türkiye her yıl bir tane ekleyecek”

Türk donanmasına ilişkin şu bilgilere yer verildi: 23 Ocak’ta Türkiye, yerel olarak inşa edilen ilk çok amaçlı fırkateyni olan TCG İstanbul’u denize indirdi. İstanbul 2023 yılında Türk Deniz Kuvvetleri teslim edilecektir.I sınıfı fırkateynler, yerel olarak yapılmış 16 hücreli MDAS dikey fırlatma sistemi (henüz belirlenecek toplam 64 karadan havaya füze) dahil olmak üzere silah sistemlerine sahip olacak; Türkiye şu anda altı yeni Type-214 havadan bağımsız tahrikli denizaltı inşa ediyor ve 2022 ile 2027 yılları arasında Donanmasına her yıl bir tane eklemeyi hedefliyor.

“Deniz gücünü sergilemekten çekinmiyor”

  • Türkiye, müthiş deniz gücünü sergilemekten çekinmedi. 2019 yılında 100’ün üzerinde Türk Donanması gemisi, filonun modern tarihinin en büyük ve en kapsamlı tatbikatı olan Türkiye çevresindeki üç denizde eş zamanlı tatbikatlara katıldı.

“Atina Türkiye’nin gücünün farkında”

“Atina, Türkiye’nin artan deniz gücünün ve tartışmalı sular ve doğal kaynaklar üzerindeki iddialarını daha güçlü ve agresif bir şekilde ortaya koyma konusundaki artan isteğinin kesinlikle farkında. Atina nihayetinde ne yapmayı seçerse seçsin, donanmasının, deniz gücü dengesinin kararlı bir şekilde Ankara’nın lehine değişmesini önlemek için daha büyük ve giderek daha sofistike rakibine ayak uydurmak için önemli tedariklere ve yükseltmelere ihtiyacı olduğu açıkça ortaya çıktı.”

Türkiye’den denizlere 7 bin tonluk kalkan: Balistik füzelere karşı koruyacakKorvetler, fırkateynler ve denizaltılar ile Türk donanması tarihi bir dönem yaşarken sıra ise Türkiye’nin denizlerdeki kritik projesine geldi. İlk milli hava savunma muhribi için takvim belli oldu. Çok yakında ihaleye çıkılarak üretimine başlanacak gemiye yönelik değerlendirmede bulunan savunma uzmanları geminin denizlerde Türkiye’nin adeta bir kalkanı olacağının altını çiziyor.

Yunanlıları korkutan gemi: Türkiye’nin en büyük savaş gemisiTürkiye geldiği nokta itibariyle bölgesel bir güç olduğunu tescillemiş oldu. Şimdi sıra küresel güç olma yolunda. Bunun için en önemli adımlardan biri ise 2016 yılında atıldı ve 4 yıllık çalışmada sona yaklaşıldı. Savunmadaki Türkler programının bu haftaki konuğu TCG Anadolu. Yani Türkiye’nin en büyük savaş gemisi.

yenisafak

Read Previous

Dünya’nın en iyi “emekli” şehri: Trebinje

Read Next

Carovska: 2021’in sonunda eğitimdeki değişikliklerle mutlu olduk