Fırıncılardan ekmek üretme ve hükümete karşı dava kararı

Kuzey Makedonya’da fırıncılar 33 denara ekmek üretmeye başlayacak fakat hükümetin söz konusu kararına karşı dava açacak.

Hükümetin ekmek fiyatını 33 denarda dondurulması kararının ardından ülke genelindeki bazı büyük fırınlar ekmek üretmeye ara vermişti.

Yarından itibaren fırıncılık sektörü 33 dinardan beyaz ve yarı beyaz ekmek dağıtımına başlayacak ancak hükümetin ekmek fiyatını dondurma kararından dolayı uğradığı zararı da tazmin etmek için yasal işlem başlatacak.

Unlu Mamuller Endüstrisi Grubu Başkanı Goran Mališić’in bugün söylediği gibi, şirketler destek önlemlerine mümkün olduğunca saygı duydu ve Hükümet, 31 Mayıs’a kadar 4,5 milyon Euro’nun üzerinde zarar görmelerine neden olacak anayasaya aykırı ve yasa dışı bir karar aldı.

Mališić, “Hükümetle mücadele hukuk zemininde devam ediyor. Aylık bazda aldığı kararlar bize 1,5 milyon Euro’nun üzerinde zarar veriyor. Önümüzdeki 3 ay içinde hayatta kalmanın yollarını arayacağız ve yarından itibaren vatandaşlarla ekmek dağıtmaya başlayacağız.” diye konuştu.

Read Previous

AB ülkeleri, benzinli ve dizel otomobilleri yasaklama planını oylamayı erteledi

Read Next

Bosna Hersek ile ticarette “1 milyar avro” hedefine ulaşıldı