Firari 54 FETÖ’cü için 24 ülkeye iade talebi

FETÖ’nün üst düzey yönetici ve üyesi firari 54 sanık hakkında hazırlanan iade talepnameleri, ABD, İngiltere, İsrail, Almanya, Kamboçya ve Madagaskar’ın da aralarında bulunduğu 24 ülkeye iletilmek üzere Adalet Bakanlığına gönderildi.

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDYçatı davasını gören Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ‘nün üst düzey yönetici ve üyesi firari 54 sanık hakkında hazırlanan iade talepnameleri, ABD, İngiltere, İsrail, Almanya, Kamboçya ve Madagaskar’ın da aralarında bulunduğu 24 ülkeye iletilmek üzere Adalet Bakanlığına gönderildi.

FETÖ’nün üst düzey yöneticileri ve üyelerinin, ABD, İngiltere, İsrail, Almanya, Belçika, Hollanda, Norveç, Moldova, Arnavutluk, Kamboçya, Tayland, Madagaskar, Güney Afrika, Malta, Burkina Faso, Togo, Nijerya, Birleşik Arap Emirlikleri, Mozambik, Mısır, Türkmenistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Kazakistan’da bulundukları belirlendi.

Yapılan tespitin ardından Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, eski Zaman gazetesi genel yayın yönetmeni Ekrem Dumanlı, “yargı imamlarından” Ahmet Can ve Ahmet Kara, “İstanbul il imamları” Ahmet Kırmiç, eski “Ege bölge imamı” Bekir Baz, Gülen’in sekretaryası Cevdet Türkyolu, FETÖ istişare üyeleri Mehmet Ali Büyükçelebi, İsmail Büyükçelebi ve Ahmet Kurucan, “asker ve polis okulları sorumlusu” Sait Aksoy, “yurt dışı işler sorumlusu” Ali Ursavaş ve “albay-yarbay imamı” Suat Yiğit, “Güney Amerika imamı” Hamdullah Bayram Öztürk, eski Bank Asya Yönetim Kurulu Başkanvekili Mustafa Talat Katırcıoğlu’nun iadesi için Amerika adli makamlarına talep yollandı.

Yine ABD’de oldukları tespit edilen FETÖ elebaşı Gülen’in doktorları Tuncay Delibaşı ve Kudret Ünal, FETÖ’nün Türkiye Mütevelli Heyeti finansal sorumlusu İsmet Aksoy, TUSKON Genel Sekreteri Mustafa Muhammet Günay, Zaman gazetesi eski Genel Müdürü Recep Uzunallı ve 9 Ocak 2017’de Teksas’taki North American Üniversitesine rektör olarak atanan Şeref Ali Tekalan için ABD adli makamlarına iletilmek üzere iade talepnamesi hazırlandı.

Koza-İpek Holding yöneticisi Hamdi Akın İpek, eski Bank Asya Yönetim Kurulu Başkanı firari Ali Çelik, FETÖ ile iltisaklı olduğu için kapatılan Gazeteci ve Yazarlar Vakfı Başkanı Mustafa Yeşil ve “Irak imamı” Talip Büyük için İngiltere’ye iade talepnamesi hazırlayan mahkeme, FETÖ istişare üyesi Nevzat Ayvacı için de Arnavutluk makamlarına iade talepnamesi oluşturdu.

FETÖ’nün 2 numaralı ismi Abdullah Aymaz, “basın yayın grubu dergiler sorumlusu” Faruk İlk ve “Türkiye imamı” Mehmet Ali Şengül’ün iadesi için Alman makamlarına iade talebinde bulunan mahkeme, FETÖ’nün “istişare heyeti üyesi ve örgüt kadroları irşat imamı” Bahattin Karataş’ı ise Malta’dan istedi.

KPSS sorularını dağıtan Sözen Kamboçya’da

FETÖ istişare üyesi Harun Tokak için İsrail, KHK ile kapatılan Kimse Yok Mu Derneği Başkanı İsmail Cingöz ile FETÖ’nün “Batı Avrupa imamı” Süleyman Tiftik için Belçika ve 2010 KPSS sorularının sızdırıldığı ve dağıtıldığı belirtilen Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği Genel Sekreteri Mehmet Hanefi Sözen için Kamboçya adli makamlarına iade talepnamesi hazırlayan mahkemenin, “Asya kıta imamı” Muammer Türkyılmaz için de Türkmenistan’a iletilmesi için iade yazısı gönderdiği belirtildi.

Mahkeme, FETÖ’nün “Afrika kıta imamı” Necdet İçel hakkında Mozambik adli makamlarına iade talepnamesi hazırlarken, örgütün “yargı imam yardımcısı” Osman Karakuş ve FETÖ’nün para kasalarından biri olduğu belirtilen Hüseyin Saruhan için de Kırgızistan adli makamlarına iade talebi düzenledi.

FETÖ’nün “emniyet imamı” olarak bilinen “Kozanlı Ömer” kod adlı Osman Hilmi Özdil ve bu isimden sonra “emniyet imamı” olan Abdülletif Tapkan için Tayland adli makamlarına iade talebi hazırlayan Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi, örgütün “molla yapılanması”nda yer alan Reşit Haylamaz ve “TSK imamı ve FETÖ istişare üyesi” Ali Bayram için de Mısır adli makamlarına iletilmek üzere iade talebi hazırladı.

Örgütün “Marmara Bölge İmamı” Sadık Kesmeci için Moldova adli makamlarına talebi düzenleyen mahkeme, FETÖ’nün beyin takımında yer alan eski Polis Akademisi öğretim üyesi Önder Aytaç’ı Nijerya yargı makamlarından istedi.

5 sanık için birden fazla ülkeye talep

Mahkeme, Kazakistan’da ikamet ettiği belirlenen FETÖ’nün “Balkanlar imamı” Mustafa Özcan için de iade yazısı hazırladı. FETÖ’nün “Alevilerden sorumlu imamı” Süleyman Uysal için Norveç, “Hollanda imamı” Necdet Başaran için de Hollanda ve örgütün “tayin ve istişare heyeti üyesi” Naci Tosun için Güney Afrika Cumhuriyeti adli makamlarına iletilmek üzere iade talepnamesi düzenledi.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi, birden fazla ülkede görüldüğü belirtilen FETÖ istişare üyesi Halit Esendir’in Almanya ve Özbekistan, “Ankara imamı” Cemil Koca’nın Burkina Faso ve Togo Cumhuriyeti, “MİT imamı” Murat Karabulut’un Amerika ve Güney Afrika Cumhuriyeti, “Sibirya imamı” Sadettin Başer’in Türkmenistan, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Birleşik Arap Emirlikleri, ve “molla yapılanması”nda bulanan Selman Kuzu hakkında Madagaskar ve Güney Afrika Cumhuriyeti adli makamlarından iadesini istedi.

Sanıklardan 7’sine “ağırlaştırılmış müebbet” istemi

Davanın 7 Şubat’taki celsesinde esas hakkındaki görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı Adnan Gümüş, eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen ile Dilaver Azim, Ali Çelik (1972 doğumlu), Abdülkadir Aksoy, Kazim Avcı ve Alaeddin Kaya’nın “silahlı örgüt kurmak ve yönetmek”, “Hükümeti yıkmaya teşebbüs” ve “anayasayı ihlal” suçlarını işlediğinin sabit olduğunu ifade ederek, TCK’nın 44. maddesindeki, “İşlediği bir fiil ile birden fazla farklı suçun oluşmasına sebebiyet veren kişi, bunlardan en ağır cezayı gerektiren suçtan dolayı cezalandırılır” hükmü uyarınca sanıkların, suçların en ağırı olan TCK’nın 309/1 ve Terörle Mücadele Kanunu’nun 5/1. maddesi uyarınca “ağırlaştırılmış müebbet” hapis ile cezalandırılmalarını istedi.

Savcı Gümüş, aynı sanıkların “dini inanç ve duyguların istismar edilmesi suretiyle zincirleme dolandırıcılık” suçundan 3’er yıl 9’ar aydan 17 yıl 6’şar aya, “örgütlü şekilde suç gelirlerini aklamak” suçlarından da 7 yıl 6’şar aydan 24 yıl 6’şar aya kadar mahkumiyetlerini talep etti.

Tutuklu sanıklar hakkında “siyasi ve askeri casusluk”, “resmi belgede sahtecilik”, “hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek ve ele geçirmek” suçlarından kamu davası açıldığını anımsatan Gümüş, Türkiye genelinde belirtilen suçları bizzat işleyen örgüt üyeleri ve yöneticileri hakkında iddianamede belirtilen eylemlerle ilgili soruşturma ve yargılamaların sürdüğüne dikkati çekti.

Sanıklardan, 25 Ağustos 2016’da öldüğü anlaşılan Cemal Uşak hakkındaki davanın düşürülmesini isteyen Gümüş, haklarında yakalama veya yokluğunda tutuklama kararı bulunan FETÖ/PDY elebaşı Gülen ile Hamdi Akın İpek, Ekrem Dumanlı, Önder Aytaç, Şerif Ali Tekalan, Adil Öksüz ve Mahmut Akpınar’ın da arasında bulunduğu sanıklara “silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek”, “anayasayı ihlal”, “hükümeti yıkmaya teşebbüs”, “siyasi ve askeri casusluk”, “resmi belgede sahtecilik”, “nitelikli dolandırıcılık”, “nitelikli zimmet”, “suç gelirlerini aklamak” ve “hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek ve ele geçirmek” suçlarından açılan kamu davalarının, yurt dışında ve firari olmalarından dolayı savunmalarının ne zaman alınabileceğinin belli olmaması nedeniyle ayrılmasını talep etti.

İddianame

FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden önce açılan davanın iddianamesinde, Gülen’in de aralarında bulunduğu sanıkların, “Anayasayı ihlale teşebbüs etmek” ve “hükümeti yıkmaya teşebbüs etmek” suçlarından ikişer kez ağırlaştırılmış müebbetin yanı sıra “silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek”, “siyasi ve askeri casusluk”, “hukuka aykırı olarak kişisel verileri ele geçirmek”, “hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek”, “nitelikli dolandırıcılık”, “zimmet”, “terör örgütü faaliyeti çerçevesinde resmi belgede sahtecilik” ve “suç gelirlerini aklamak” suçlarından 132 yıl birer aya kadar hapis cezasına çarptırılmaları isteniyor.

FETÖ çatı iddianamesinde, örgütün, devlet kurumlarını ele geçirmek, anayasal düzeni yıkarak yerine otoriter, totaliter bir “cemaat oligarşisi/zümre hakimiyetine dayanan devlet düzeni” kurmak ve hükümeti devirmeye teşebbüs etmek suçlarına ulaşmak için kurulduğu ifade ediliyor.

Davanın sanıkları şunlar:

Fetullah Gülen, Adil Öksüz, Ekrem Dumanlı, Hidayet Karaca, Abdülkadir Aksoy, Abdullah Aymaz, Abdulletif Tapkan, Ahmet Can, Ahmet Kara, Ahmet Kirmiç, Ahmet Kurucan, Ahmet Şahinalp, Alaeddin Kaya, Ali Bayram, Ali Çelik (1972 doğumlu), Ali Çelik, Ali Ursavaş, Bahattin Karataş, Barbaros Kocakurt, Bekir Baz, Cemal Türk, Cemal Uşak, Cemil Koca, Cevdet Türkyolu, Dilaver Azim, Faruk İlk, Halit Esendir, Hamdi Akın İpek, Hamdullah Bayram Öztürk, Harun Tokak, Hüseyin Kara, Hüseyin Saruhan, İbrahim Kocabıyık, İlhan İşbilen, İrfan Yılmaz, İsmail Büyükçelebi, İsmail Cingöz, İsmet Aksoy, Kazim Avcı, Kudret Ünal, Mahmut Akdoğan, Mehmet Ali Büyükçelebi, Mehmet Ali Şengül, Mehmet Erdoğan Tüzün, Mehmet Hanefi Sözen, Muammer Türkyılmaz, Murat Karabulut, Mustafa Yeşil, Mustafa Muhammet Günay, Mustafa Özcan, Mustafa Talat Katırcıoğlu, Naci Tosun, Necdet Başaran, Necdet İçel, Nevzat Ayvacı, Osman Hilmi Özdil, Osman Karakuş, Önder Aytaç, Rahmi Bıyık, Recep Uzunallı, Reşit Haylamaz, Rıdvan Akovalı, Sadettin Başer, Sadık Kesmeci, Sait Aksoy, Selman Kuzu, Suat Yiğit, Suat Yıldırım, Süleyman Tiftik, Süleyman Uysal, Şerif Ali Tekalan, Talip Büyük, Tuncay Delibaşı ve Ziya Demirel.

 

 

AA

Read Previous

Güzeli Göremiyorsak Körüz Demektir

Read Next

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ruhani bir araya geldi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *