FIPA: Türkiye Bosna Hersek’e 415 milyon mark yatırım yaptı

Bosna Hersek Yabancı Yatırım Teşvik Ajansı (FIPA) Direktörü Milica Markovic, Türkiye Cumhuriyeti Bosna Hersek Büyükelçisi Sadık Babür Girgin ile bir araya geldi. Markoviç ve Girgin toplantıda, Bosna Hersek’teki Türk yatırımcılarını desteklemek ve yeni yatırımcı çekme konusundaki faaliyetleri görüştü.

Türkiye, 415 milyon mark doğrudan yabancı yatırımla Bosna Hersek’teki yatırımcılar listesinde 11. sırada yer alıyor.

Muhataplar, iki ülke arasında siyasi, ekonomik ve kültürel anlamda iyi ikili ilişkiler bulunduğu ve iş birliğini yoğunlaştırmak için önemli bir potansiyel bulunduğu değerlendirmesinde bulundu.

16 Mart 2021’de FIPA Ankara Direktörü, iki ülke arasındaki yatırım iş birliğinin gelişmesini desteklemek, ekonomik iş birliğini geliştirmek için elverişli koşullar yaratmak ve Bosna Hersek ile Türkiye’deki iş çevreleri arasında doğrudan temaslar kurmak amacıyla Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ile bir İş Birliği Memorandumu imzaladı.

FIPA’dan yapılan açıklamada, buna uygun olarak ve Türkiye’nin Bosna Hersek Büyükelçiliği ile işbirliği içinde, Bosna Hersek’ten Türk iş adamlarına yönelik yatırım projelerinin daha yoğun bir şekilde tanıtılmasının planlandığı ve bu konuda daha fazla adım üzerinde anlaşmaya varıldığı belirtildi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Fransa’da 11 bin sahte ‘Kovid-19 sağlık ruhsatı’ tespit edildi

Read Next

AB liderleri Brüksel’de toplandı