Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (AİKB), Bölgesel Kalkınma Bakanlığı (BKB) işbirliğinde, Covid-19 salgınından kaynaklanan ekonomik etkiye maruz kalan mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ) yardımcı olmak amacıyla finansal yönetim alanında ücretsiz bir çevrimiçi eğitim programı sunacak.

Mevcut Bölgesel Kalkınma Bakanı Enis Kervan, eğitimlerin Türkçe ve Arnavutça dillerinde olacağını belirterek, “işletmelere finansal yönetim için kendilerini ve kadrolarını yetiştirmeleri için uluslararası düzeyde bir fırsat sunuyoruz. Tüm işletmeleri bu programa katılmaya davet ediyorum. Bu, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile çalıştığım ikinci proje. Burada da, ilk projede olduğu gibi eğtim dili Arnavutça ve Türkçe olacak” dedi.

Finansal yönetim konulu bu çevrimiçi eğitim, mikro ve küçük işletmeleri finansal alanda, özellikle likidite yönetimi ve dış finansmanı sağlamak/çekmek ve finansal raporlama gereksinimlerini karşılamak için finansal tabloların hazırlanması konusunda bilgi ve materyal sağlayarak desteklemeyi amaçlamakta.

Bu nedenle, Avrupa İmar ve Kalkınma BankasI Bölgesel Kalkınma Bakanlığı işbirliğinde, söz konusu işletmelerin maliyet analizlerini yapabilme, kredileri ve diğer yükümlülükleri yeniden yapılandırma, gerekli mali kararlar alma ve mali ve vergi raporlama gereksinimler için tablolar hazırlama becerilerini kazanmalarına yardımcı olmak amacıyla eğitim düzenleyecek.

Eğitimlerin 18.01.2021 – 29.01.2021 tarihleri arasında birkaç gruba ayrılarak düzenlenmesi planmaktadır. Her grup için 3’er saat olmak üzere 2 gün süren eğitimler tamamen online olarak organize edilecektir. Bölgesel Kalkınma Bakanlığı’ndan 2018, 2019 ve 2020 yılında hibe alan her işletme başvuru ve katılma hakkına sahiptir. Ayrca akademi, Kosova’daki diğer tüm işletmeler için başvuruya/ katılıma açıktır. Eğitim materyalleri Arnavutça dır.

Eğitime katılmak isteyen ve eğitim hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler +383 (0) 49 780376 numaradan veya [email protected] adresinden iletişime geçebilirler. Son başvuru tarihi 16 Ocak 2021’dir.

Kosovaport

Önceki Haber

Bulgaristan’da ortaokul ve üniversite öğrencileri pratik etkinlikleri yüz yüze gerçekleştirecek

Sonraki Haber

TİKA’dan Bosna Hersek Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki Türkçe dil okuluna destek