Kuzey Makedonya Sağlık Bakanı Venko Filipçe, şu anda tek doz aşı ile girilebilen kafelerde yakında iki doz aşı alınmasının talep edileceğini söyledi.

Şu anda Kovid-19 merkezlerinde 1.000’e yakın hastanın tedavi edildiğini açıklayan Filipçe, günlük pozitif vakalarla birlikte iletim faktörünün de azaldığını belirtti.

Söz konusu dalganın sakinleşmekte olduğunu kaydeden Filipçe, “Kalkandelen’de de durum sakinleşmeye başladı. Buna rağmen, bu virüs nedeniyle ölen insan sayısı yüksektir. Bunun nedeni hastaların hastaneye geç gitmesidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Kovid-19, 60 yaş üstü insanlar arasında en yüksek ölüm oranına sahip ve bunların %73’ü kronik hastalıklardan muzdaripken, geçen hafta dördüncü dalgada 24 yaşında bir erkek da dahil olmak üzere daha genç insanlar arasında ölümler yaşandı.

Kafe ve restoranlara girişlerde önlemlerin aynı kalacağını ifade eden Filipçe, son 45 gün içinde virüs bulaşmış kişilerin doğal bağışıklığa sahip olmalarına rağmen aşı olmaları konusunda ısrar ediyor.

Filipçe, yakın zamanda tam bağışıklık kazanmayan ya da iki doz aşı olmayan vatandaşların kafe ve restoranlara giremeyeceklerini ifade etti.

Ülkede şu ana kadar toplamda 1 milyon 253 bin 612 doz aşı uygulanırken, 531 bin 33 vatandaş iki doz aşı aldı.

Önceki Haber

Kalkandelen, Gostivar, Kırçova ve Struga’da eğitim çevrimiçi başlayacak

Sonraki Haber

Carovska: Öğrenciler sınıf değiştirirken sıralar dezenfekte edilecek