Kuzey Makedonya Sağlık Bakanı Venko Filipçe ve Bulaşıcı Hastalıklar Komisyonu Başkanı Jarko Karacovski ülkede ciddi artış gösteren koronavirüs vakaları sonrasında bir basın toplantısı düzenledi.

Sağlık Bakanı Venko Filipçe dün kaydedilen rekor ölü sayısından sonra ölenlerin çoğunun farklı kronik hastalıkları olduğunu ve hastaneye geç geldiklerini söyledi.

Bulaşıcı Hastalıklar Komisyonu’nun sabah saatlerinde düzenlenen toplantısında ülke genelindeki bulaşıcı hastalıklar kliniklerinde koronavirüs hastaları için yer olduğu kanaatine varıldığını kaydeden Filipçe sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hastalar, Üsküp’teki Bulaşıcı Hastalıklar Kliniğinin yanında bulunan mobil hastaneye yatmaya başladı, ancak yakında o da dolacak. Ek tesisler sağlamak için bir plan yapıyoruz.”

Şehirlerdeki hastane doluluklarıyla ilgili ayrı ayrı bilgi veren Filipçe, en çok ihtiyaç duyulan yerlerde yardımcı olmak için doktorların da seferber edildiğini belirtti.

Başka hastalıklardan ölen fakat koronavirüsten öldüğü yazılan kişiler hakkında yapılan spekülasyonlar ile ilgili bir soruyu yanıtlayan Filipçe, “Gerçekten durum öyle, ancak tutarlı kaldık, yani ciddi bir hastalığı olmasına rağmen hala Kovid-19 ile enfekte olan tüm hastaları yayınlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Bulaşıcı Hastalıklar Komisyonu Başkanı Karacovski ise koronavirüs testlerinin eczanelerde satılıp satılmayacağına yönelik soruya, koronavirüs testlerinin doğum testleri olmadığını ve belli başlı protokollere uygun olarak gerçekleştirildiğini söylledi.

Önceki Haber

Bulgar ve Makedonyalı ressamlar Kastamonu’daki Resim Çalıştayı sergisine katıldı

Sonraki Haber

AB, Frontex ve Yunanistan’dan ‘geri itmelerle’ ilgili soruşturma bekliyor