Filipçe: Şimdilik ek kısıtlayıcı önlemlere gerek yok

Kuzey Makedonya Sağlık Bakanı Venko Filipçe, Kovid-19 salgını ile mücadelede şimdilik ek kısıtlayıcı önlemlere gerek olmadığını söyledi.

Sağlık Bakanı Venko Filipçe, Pirlepe’deki mobil hastane açılışının ardından yaptığı açıklamada, Kovid-19 salgını ile mücadelede şimdilik ek kısıtlayıcı tedbirlere gerek olmadığını yineledi.

Sağlık sisteminin tarihte görülmemiş bir şekilde baskı altında olduğunun altını çizen Filipçe, “Şimdiye kadarki en yüksek zirve ve en güçlü dalgayla karşı karşıyayız, ancak bu hemen hemen tüm çevre ülkelerde, Orta Avrupa’da ve kuzey yarımküredeki diğer ülkelerde olan bir şey.” değerlendirmesinde bulundu.

Artık durumun son derece riskli ve kritik olduğunu vurgulayarak vatandaşlara önlemlere saygı duymaya devam etmeleri çağrısında bulunan Filipçe, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dengeli önlemlerimiz var. Harekette bir kısıtlama var çünkü reestoranların kapatılmasının ardından birçok gencin açık alanlarda toplandığını ve burada önleyici tedbirlere hiç uyulmadığını tespit ettik. Her yerde, tüm tesisler, salonlar, toplantılar ve restoranlar için geçerli kısıtlayıcı önlemlerimiz var ve önleyici tedbirlerin uygulandığı hiçbir yerde bir sorun görmedik. Sorun her zaman önlemlere uyulmadığında ortaya çıkıyor.”

Kısıtlatıcı tedbirler getirme noktasında diğer ülkelerden örneklere bakıldığını kaydeden Filipçe, daha katı tedbirlerin bile bazen sonuç vermediğinin görüldüğünü söyledi.

Read Previous

Zaev: Yurtiçi ve yurtdışı farketmeksizin tüm halkımızı kaydediyoruz

Read Next

Kardelen Dergisi’nin Nisan sayısı yayınlandı