Kuzey Makedonya Sağlık Bakanı Venko Filipçe, Kovid-19 salgını döneminde prefabrik hastanelerin olmaması halinde ülkenin İtalya’nın yaşadığı acı tecrübeyi yaşayacağını söyledi.

Sağlık Bakanı Venko Filipçe, prefabrik hastanelere gerek olup olmadığına yönelik bir soruya prefabrik hastanelerin olmaması halinde krizin yönetilemeyeceğini ve tüm ülkelerin bu modeli uyguladığı yanıtını verdi.

Bu modelin diğer ülkeler tarafından da kullanıldığının altını çizen Filipçe, “Bu kadar kısa sürede bu kadar çok hastane yatağı yapabilen bir model yok. 2 ayda 700 yatak sağladık ve önemli olan hastaları barındıracak bir yer vardı. Alternatif, insanların ambulanslarda ve hastanelerin önünde mahsur kaldığı ve yerleştirilemediği İtalya senaryosuydu.” ifadelerini kullandı.

Filipçe, “Prefabrik hastanelerin olduğu yerlerde tedbir aldık ve tüm müdürlere tüm tesisatları, elektriği, kanalizasyonu kontrol etmeleri talimatını verdik ve her şeyin yolunda olduğunu teyit ettik. Şu anda bu dalgada tedavi edilen çok sayıda hasta var.” şeklinde konuştu.

Önceki Haber

Yunanistan’a kaçmaya çalışan FETÖ şüphelileri yakalandı

Sonraki Haber

Bulgaristan, K.Makedonya’ya 50 binden fazla Pfizer aşısı bağışladı